Denník N

Francúzsko hlási rekordné počty obetí domáceho násilia, môžu za ne odmietaví policajti aj odsudzovanie žien

Ilustračné. Foto - flickr/hibr
Ilustračné. Foto – flickr/hibr

Vo Francúzsku tento rok zomrelo následkom domáceho násilia už 101 žien, čo je takmer toľko ako za celý minulý rok.

„Julie bola raz na policajnej stanici a hovorila im, že jej muž má zbraň. Oni jej na to povedali, že kým ju nepoužije, nemôžu s tým nič urobiť,“ uviedol pre stanicu BFMTV Lucien Douib, otec jednej zo žien, ktoré sa stali obeťami domáceho násilia vo Francúzsku.

„Myslím, že došlo k veľkej chybe. Mohli ju zachrániť,“ povedal Douib, ktorého dcéru Julien zabil pred polrokom jej manžel revolverom, ktorý mu patril. Matku dvoch detí jej muž dva roky fyzicky a psychicky tyranizoval, prenasledoval a vyhadzoval z bytu.

Francúzske asociácie oznámili, že od začiatku roka 2019 zabili v krajine manželia alebo bývalí partneri 101 žien. Vlani pritom rukou násilníka zomrelo celkovo 121 žien.

To znamená, že v súčasnosti zomrie vo Francúzska následkom domáceho násilia žena každého 2,5 dňa. Týka sa to žien všetkých vekových skupín aj sociálnych vrstiev.

Minulý víkend našli francúzski policajti telá ďalších žien.

Poslednou obeťou je podľa denníka Le Monde 92-ročná žena, ktorú údajne ubil na smrť jej o dva roky starší manžel. Doma ju našla jej dcéra vo veľmi vážnom stave, pričom neskôr svojim zraneniam podľahla.

Násilníka, ktorý v minulosti pracoval ako baník, previezli do väzenia, odkiaľ ho presunuli do psychiatrického zariadenia, kde čaká na rozhodnutie súdu.

Vyšetrovatelia našli tiež telo 21-ročného dievčaťa, ktoré zomrelo po hádke s priateľom v meste Cagnes-sur-Mer neďaleko Nice.

Policajti odmietajú pomôcť

Mnohé ženy sa pritom na svojich partnerov alebo bývalých druhov pravidelne sťažovali na polícii.

Julien Douibová podľa výpovede svojho otca podala na polícii šesť alebo sedem sťažností na svojho manžela pre hrozbu smrti alebo obťažovanie. Tá však s tým nič neurobila.

„Žiadame, aby na policajných staniciach boli zriadené miesta, kde ženy vypočujú, kde ich sťažnosti preberú, kde okamžite prijmú potrebné opatrenia,“ povedala Julienina kamarátka Céline, ktorá sa pripojila k nespokojným ženám, ktoré sa sťažujú na nedostatočnú podporu polície. „Prečo, keď sa žena sťažuje,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie