Denník N

Štadióny doma aj akadémie na Slovensku či v Rumunsku. Orbánove investície do futbalu

Orbán v roku 2013 odovzdal Zlatanovi Ibrahimovičovi Cenu Ferenca Puskása za najkrajší gól roka. Foto - archív TASR/AP
Orbán v roku 2013 odovzdal Zlatanovi Ibrahimovičovi Cenu Ferenca Puskása za najkrajší gól roka. Foto – archív TASR/AP

Maďarsko sa na svetový šampionát dostalo naposledy v roku 1986. Editor maďarskej verzie magazínu FourFourTwo György Szöllősi v rozhovore pre portál The National spomínal:

„Zbierali sme cez turnaj nálepky futbalistov a verili sme, že by sme to celé mohli aj vyhrať.“ V prvom dueli však Maďari podľahli Sovietom 0:6. „Po tom zápase ľudia vyhadzovali televízory z okna, bolo to devastujúce,“ doplnil.

Odvtedy Maďarsko neprešlo cez kvalifikáciu na vrcholový turnaj až štrnásťkrát po sebe, kým sa mu podarilo kvalifikovať na Euro vo Francúzsku pred tromi rokmi pod vedením nemeckého trénera Bernda Storcka.

Postup bol výsledkom dlhodobého zlepšenia maďarského futbalu – od väčšieho počtu hráčov v popredných zahraničných ligách cez lepšiu prácu s mládežou až po vybudovanie infraštruktúry vrátane viacerých štadiónov.

Hoci Maďarsko nemá v tíme žiadne veľké hviezdy, v kvalifikácii na budúcoročné Euro sa mu zatiaľ darí a po troch víťazstvách (aj proti Chorvátsku a Walesu) je momentálne v tabuľke na prvej priečke E-skupiny s reálnou šancou na postup.

V pondelok večer hrá v Budapešti proti Slovensku, ktoré ho zatiaľ ako jediné pokorilo. Maďari majú po štyroch zápasoch deväť bodov, Slováci šesť.

„Samozrejme, ak sa kvalifikujeme, možno si zahráme niektoré zápasy v domácom prostredí, čiže to je pre nás extra motivácia,“ vysvetľuje pre Denník N Matyas Szeli, novinár periodika Nemzeti Sport. Euro sa odohrá v trinástich európskych mestách vrátane Budapešti.

Szeli hovorí o zlepšení maďarského futbalu ako celku. „Vo všeobecnosti môžem povedať, že dve sezóny po sebe máme tím v skupinovej fáze Európskej ligy, ale tie sa zase vo veľkom spoliehajú na zahraničných hráčov.“

Z úspechov maďarskej reprezentácie má veľkú radosť aj premiér Viktor Orbán, ktorý je známy ako veľký futbalový fanúšik. Podľa článku Davida Goldblatta a Daniela Nolana pre The Guardian niekedy sleduje až šesť zápasov denne a prvú zahraničnú cestu ako premiér absolvoval v roku 1998 na finále majstrovstiev sveta v Paríži.

Podľa nimi citovaného anonymného zdroja odvtedy nevynechal žiadne finále MS ani Ligy majstrov.

Orbán na Eure 2016. Foto – archív TASR/AP

Nové štadióny

Novinári Guardianu minulý rok v súvislosti s reportážou navštívili štadión vo Felcúste, dedine s menej ako 2-tisíc obyvateľmi, kde Orbán vyrastal a postavil si aj dom. Okrem toho tam kedysi nastupoval aj za miestne poloprofesionálne mužstvo vo štvrtej najvyššej súťaži.

Pred dvanástimi rokmi vo Felcsúte založil Puskás Akadémia FC, nový

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie