Denník N

Pellegrini prestal chodiť na schôdze Smeru v krajoch

Pellegrini bol dnes v parlamente, kde sa ho opozícia pokúšala odvolať. Foto - TASR
Pellegrini bol dnes v parlamente, kde sa ho opozícia pokúšala odvolať. Foto – TASR

Medzi predsedom vlády a šéfom Smeru Ficom sú opäť spory, prímerie trvalo len krátko. Odvolávanie premiéra v Národnej rade sa opäť nekonalo.

Po krátkom prímerí sa opäť výrazne zhoršili vzťahy medzi premiérom Petrom Pellegrinim a predsedom Smeru Robertom Ficom. Ešte do štvrtka chodil Pellegrini rovnako ako Fico na stretnutia s členmi v krajských mestách.

Naposledy s ním bol na schôdzke s desiatkami straníkov v Banskobystrickom kraji, teda v jeho domovskom regióne. Účasť na stretnutiach so smeráckymi straníkmi mala byť návratom premiéra do boja o primerané miesto v strane a za svojich ľudí na volebnej kandidátke.

Pohoda dlho nevydržala

Pohodu v stále najsilnejšej parlamentnej strane mala dokumentovať aj spoločná fotografia dua zverejnená na straníckej facebookovej stránke, ktorá ich zachytávala, ako sa spoločne usmievajú. Fico, zakladateľ strany a ešte vlani premiér, Pellegrini ako jeho nástupca vo vláde a v prieskumoch verejnej mienky momentálne už jasne najobľúbenejší politik Smeru.

V čase blížiacich sa termínov, keď budú politické strany zostavovať stranícke kandidátky, to teda na chvíľu vyzeralo, že by sa mohli predseda a podpredseda dohodnúť na jej obsadení a postupovať spoločne v období, ktoré sa s blížiacimi jarnými voľbami bude meniť na stranícku kampaň.

V družnej nálade. Foto – FB Smer

Po štvrtku je už všetko inak, dvaja najsilnejší politici sa opäť dostali do konfliktu. Pellegrini sa nezúčastnil na troch ďalších krajských akciách, hoci sa tam pôvodne nahlásil – v piatok nebol v Žiline, v sobotu v Prešove ani v nedeľu v Košiciach, expremiér Fico na stretnutiach so straníkmi nechýbal.

Ani účasť na záverečnom krajskom stretnutí, ktoré má prebehnúť dnes (v pondelok) v Bratislave, ešte okolo obeda nebola v prípade Pellegriniho istá. Prečo premiér a v straníckej hierarchii podpredseda strany prerušil svoj pokus o jej reformu?

Úrad vlády na tieto otázky neodpovedal. Denník N však hovoril s viacerými ľuďmi z prostredia strany a tí sa zhodujú, že ide o kombináciu dvoch vecí.

V čom je problém

Prvou je Ficovo otvorené koketovanie s kotlebovcami, ktoré je už pre premiéra ťažko akceptovateľné, druhá záležitosť je takpovediac medziľudská.

Práve vo štvrtok sa predseda strany zastal právoplatne odsúdeného extrémistu Milana Mazureka z ĽSNS, ktorý v ten deň rozhodnutím Najvyššieho súdu prišiel o poslanecký mandát za rasistické výroky o Rómoch. „Milan Mazurek povedal to, čo si myslí takmer celý národ, a ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu,“ rečnil Fico na videonahrávke, ktorú iniciatívne zverejnil na svojom Facebooku.

Pokiaľ má byť podľa šéfa Smeru rozsudok meradlom toho, čo má byť trestným činom, „to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do ktorejkoľvek krčmy a všetkých hostí vrátane ležiacich psov pozatvárať“.

Pellegrini sa voči týmto slovám pomerne silno ohradil. „Budem si musieť zavolať predsedu, či to bude nová doktrína našej strany,“ vravel v nedeľnej relácii V politike na TA3, ktorú televízia nahrávala ešte v piatok, teda deň po Ficovom videu o Mazurekovi. Premiér sa vraj chce Fica pýtať, či ide o individuálne vyjadrenie alebo o niečo, s čím chce ísť strana do volieb.

„Nie je to v poriadku. Nemôžem sa stotožniť ani zmieriť s výrokmi predsedu,“ pokračoval. „Nemôžeme pristúpiť k tomu, že sa prihlásime k rečiam nejakého odsúdeného.“ Verejné vyhlásenie o tom, že Ficove slová nie sú v poriadku, sú na pomery Smeru veľmi ostrými slovami.

Pellegrini si v pondelok v Bratislave pripomenul Deň obetí holokaustu  a rasového násilia a opäť odsúdil každého, kto šíri rasovú neznášanlivosť. Na novinársku otázku, či sa o tom už rozprával aj s Robertom Ficom, odpovedal, že ešte o tom spolu nestihli hovoriť.

Za problémami medzi Ficom a Pellegrinim však nie je len „kauza Mazurek“. Fico sa podľa ľudí zo Smeru opakovane pokúsil Pellegriniho „zhadzovať“ pred spolustraníkmi rôznymi narážkami, ktoré sa týkali jeho postavenia či budúcej kariéry v strane. Ironicky sa o ňom vyjadroval aj na minulotýždňových krajských schôdzach Smeru.

Rebelujúce Košice

K problémom medzi dvoma lídrami strany sa pridali aj ďalšie spory medzi Ficom a dvoma nespokojnými okresnými organizáciami v Košiciach, ktoré sa ozvali už na jar. Na krajskom stretnutí v nedeľu v Košiciach predsedu strany v príhovore pred asi 250 členmi strany opäť otvorene kritizovala bývalá europoslankyňa za Smer Monika Smolková.

Ficovi vyčítala jeho koketovanie s Mazurekom aj kauzy Smeru. Predseda strany jej oponoval, kritizoval ho však aj ďalší košický funkcionár a exposlanec za Smer Boris Géci.

Navyše, Robert Fico po videu o Mazurekovi dáva najavo, že nebude uberať a ďalej mieni vo verejnej debate narábať s veľmi ostrým a radikálnym jazykom.

V pondelok zverejnil na svojom Facebooku ďalšie video. To, že je Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia, si nevšimol. Poslal však v ňom „do riti“ Miroslava Beblavého, Andreja Kisku nazval podvodníkom, „ktorý ukradol všetko, čo nie je priviazané reťazou“. „Ani ja, ani Pelle, ani Žiga, ani Raši, ani Blanár, ani Kamenický, ani Kaliňák nechodíme ani potetovaní a neberieme drogy ako Truban,“ vravel tiež na nahrávke, ktorá vznikla na niektorom zo straníckych podujatí.

Spory medzi predsedom Smeru a premiérom sa opakovane objavujú uprostred rozhovorov, počas ktorých hľadajú dohodu na kandidátke strany a na tom, kto bude jej lídrom. Fico jednotku na kandidátke sľúbil predsedovi vlády už pred letom, v strane však zároveň niekoľkokrát naznačil, že Pellegrini ju viesť nakoniec nemusí.

Čo hovoria prieskumy

Premiér sa snaží na kandidátku presadiť svojich ľudí. Pred niekoľkými týždňami bol možný aj Pellegriniho odchod zo Smeru a objavovali sa aj úvahy, že by rezignoval na funkciu premiéra. Hoci to vyzeralo, že sa situácia upokojila, Pellegrini by sa teraz mohol k týmto úvahám podľa ľudí zo Smeru vrátiť.

Predseda vlády je už v posledných mesiacoch oveľa populárnejší politik ako Fico, ukázal to aj posledný prieskum agentúry AKO pre Hospodárske noviny zverejnený minulý týždeň. Pellegrini by bol podľa ľudí najvhodnejším predsedom vlády a v tejto funkcii by ho rado videlo 26,8 percenta opýtaných. Za ním sa umiestnil exprezident Andrej Kiska, dnes líder strany Za ľudí, s podporou 15,2 percenta. Fico skončil až na šiestom mieste so 4,7 percenta.

Fico pritom ako premiér skončil vo funkcii nie tak dávno – vlani v marci. Tento rok v januári dal kandidatúrou na ústavného sudcu jasne najavo, že v politike chce skončiť. Ústavným sudcom sa mu však stať nepodarilo, a tak sa v posledných mesiacoch opäť vrátil k politickej práci a od leta s ministrami aj poslancami ohlasuje sociálne balíčky, ktoré pred voľbami pripravil Smer.

Pellegriniho v parlamente opäť neodvolávali

Pellegrini mal v pondelok čeliť odvolávaniu na mimoriadnej schôdzi, plénum však nebolo uznášaniaschopné, lebo koalícia dodala opozícii na otvorenie schôdze len päť poslancov. Opozícia chce premiéra odvolať potom, čo nekonal v kauze štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej (za Smer), ktorá si údajne vymenila okolo tisíc správ s Marianom Kočnerom a polícia jej zobrala aj mobilný telefón.

Predseda parlamentu Andrej Danko (Slovenská národná strana) povedal, že na schôdzi v sále chýbali dvaja opoziční poslanci, Radovan Sloboda z SaS a Boris Kollár z hnutia Sme rodina, ktorý v Spojených štátoch nakrúcal program V siedmom nebi.

„Nikde nie je napísané, že za lajdáckosť opozičných poslancov je koalícia povinná dopĺňať hlasy,“ vyhlásil Danko.

Opozícia však namietala, že aj keby boli v sále všetci opoziční poslanci vrátane ĽSNS, koalícia poskytla málo hlasov na otvorenie schôdze. Potrebovali by ich aspoň šesť. Snahu zvolať schôdzu o dôvere vláde opozičné strany však stále nevzdali. Andrej Danko určil, že sa o tomto bode bude rokovať na riadnej schôdzi, ktorá sa začne v utorok.

Predseda SaS Richard Sulík vyhlásil, že Pellegrini je súčasť systému, len s krajšou tvárou. „Je to slabý premiér, dosadená figúrka. Mal dvakrát možnosť konať a odvolať pani Jankovskú. Nespravil tak, strčil hlavu do piesku. Keď NAKA niekomu zhabe mobil, je to natoľko veľké podozrenie, že v politickej rovine treba konať.“

Peter Pellegrini

Robert Fico

Smer

Slovensko

Teraz najčítanejšie