Denník N

Kasparov: Putin sa obzerá, čo by si vzal za hranicami

Garry Kasparov. Foto - tasr
Garry Kasparov. Foto – tasr

Bývalý šachový šampión nerozumie, ako môžu ľudia, čo si pamätajú sovietske tanky v Československu, podporovať ruské tanky na Ukrajine

Vladimir Putin je diktátor, prepisuje dejiny a využíva slabosť Západu. Opozícia v Rusku už neexistuje a kritici režimu sú fyzicky likvidovaní. Také ostré slová na adresu dnešného Ruska volí Garry Kasparov. Vie, o čom hovorí. Pred rokmi sa tento fenomenálny šachový virtuóz rozhodol pre politickú partiu, v ktorej však jasne prehral. Chcel zmeniť Rusko, ale Kremeľ mu dal šach mat. Najskôr ho na pár dní poslal do väzenia a potom ho prinútil, aby emigroval. Kasparov dnes žije v New Yorku a o návrate do Ruska z bezpečnostných dôvodov neuvažuje. Píše knihy, prednáša, propaguje šach hlavne v Afrike a Ázii.

Žijeme zase v atmosfére studenej vojny?

Vždy sa veľmi opatrne snažím používať terminológiu z minulosti, ktorou by som opísal terajší stav. Studená vojna bola fenoménom 20. storočia. Ešte pred jej začiatkom proti sebe stáli dva systémy, dve ideológie. Sovietsky zväz predstavoval určitý druh hodnôt a nacizmus zase iný. Obe ideológie priťahovali masy ľudí, ale mali deštruktívny efekt. Viedli k obrovským konfliktom a studená vojna bola len záverečným akordom tohto súperenia. Komunizmus a Sovietsky zväz mali vo svete obrovský počet priaznivcov a stáli proti západnému, slobodnému svetu. V tom dnešnom konflikte už nikoho ideológia nepriťahuje.

Ani náboženstvo?

Sme v kríze, v stave neustáleho konfliktu. Ale systém, ktorý dnes stojí proti slobodnému svetu, sa neopiera o žiadnu ideológiu ani náboženstvo. Je potrebné si uvedomiť, že Putin, Islamský štát, Al Káida, severokórejskí diktátori jednoducho potrebujú akýkoľvek konflikt. Jedine ten totiž potvrdzuje ich existenciu. Neponúka ideológiu, ktorá by bola príťažlivá pre ostatných. Napríklad ruský spôsob videnia sveta má veľmi obmedzené množstvo spotrebiteľov, maximálne niektoré štáty bývalého Sovietskeho zväzu. Takže za hranicami Severnej Kórey, Venezuely alebo práve Ruska sú také režimy, spôsoby vládnutia len minimálne príťažlivé. V tom je ten zásadný rozdiel medzi studenou vojnou kedysi a dnešnou situáciou. Sovietsky zväz bol vtedy naozaj príťažlivý pre mnoho štátov po celom svete. Dnes to však neplatí.

Ale bola to v mnohých prípadoch vynútená obľuba. Ako napríklad v Československu.

Samozrejme, že u vás, v Poľsku či Maďarsku držala sovietska štátna moc hlavné nitky, všetko kontrolovala. Ale medzi československými súdruhmi boli úprimní nadšenci sovietskeho systému, ktorému bezhranične verili. Vtedy boli silní komunisti napríklad aj vo Francúzsku či v Taliansku. Ale dnešná Putinova ideológia je príťažlivá len pre tých, ktorí z nej majú prospech, ktorým ruský režim platí. Putin nemá žiadnu ideologickú koncepciu, ktorá by mohla poblázniť ľudí za hranicami Ruska.

Kasparov v roku 2012 na proteste proti kandidatúre Vladimira Putina za ruského prezidenta. FOTO - TASR
Kasparov v roku 2012 na proteste proti kandidatúre Vladimira Putina za ruského prezidenta. Foto – TASR

Vladimir Putin ponúka len ideológiu moci, peňazí?

Nepochybne. Putinovo vedenie je v tom veľmi čitateľné. Ak to budeme napríklad porovnávať s diktatúrami minulosti, tak sa už dávno odlišuje napríklad od systému vládnutia Stalina alebo Hitlera. Ak niekto čítal Mein Kampf, tak okamžite pochopil, čo Hitler predstavuje, aké videnie sveta a zvrátené hodnoty ponúka. Kto čítal o boľševikoch, bolo mu hneď jasné, k čomu zasa povedie ich spôsob vládnutia. Putin sa však chová inak. V roku 2000 síce obnovil sovietsku hymnu, takže všetkým bolo hneď jasné, aké sú jeho sympatie. Ale potom už nerobil žiadne výrazné symbolické kroky. Pätnásť rokov jeho vládnutia, to je maximálne využívanie nástrojov, ktoré garantujú jeho zotrvanie pri moci. A jeho smerovanie k diktatúre, k vonkajšej expanzii je historicky dané. To je jeho cieľ. Vždy som na to upozorňoval. To je totiž logika, akú má v sebe zakódovanú diktátor. Maximálne pritvrdí situáciu doma a potom sa obzerá, čo by si vzal za hranicami. Napríklad za hranicami Ruska.

To je teda jediná cesta, ako sa udržať v Rusku pri moci?

Samozrejme. Ale myslím si, že Putinovo obdobie vládnutia dosiahlo vrchol a to, čo vidíme dnes, je už len konečná fáza. Všetky tie svoje liberálne, populistické finty vyčerpal. Dnes sú druhoradé a diktatúra už len ukazuje zuby. Inú možnosť nemá. Diktátor sa totiž musí premeniť do úlohy božského, silného vládcu. Inak nie je národu jasné, prečo sa vlastne pri moci nachádza.

Putinov hlavný cieľ je, aby sa svet bál Ruska?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie