Denník N

Kasparov: Putin sa obzerá, čo by si vzal za hranicami

Garry Kasparov. Foto - tasr
Garry Kasparov. Foto – tasr

Bývalý šachový šampión nerozumie, ako môžu ľudia, čo si pamätajú sovietske tanky v Československu, podporovať ruské tanky na Ukrajine

Vladimir Putin je diktátor, prepisuje dejiny a využíva slabosť Západu. Opozícia v Rusku už neexistuje a kritici režimu sú fyzicky likvidovaní. Také ostré slová na adresu dnešného Ruska volí Garry Kasparov. Vie, o čom hovorí. Pred rokmi sa tento fenomenálny šachový virtuóz rozhodol pre politickú partiu, v ktorej však jasne prehral. Chcel zmeniť Rusko, ale Kremeľ mu dal šach mat. Najskôr ho na pár dní poslal do väzenia a potom ho prinútil, aby emigroval. Kasparov dnes žije v New Yorku a o návrate do Ruska z bezpečnostných dôvodov neuvažuje. Píše knihy, prednáša, propaguje šach hlavne v Afrike a Ázii.

Žijeme zase v atmosfére studenej vojny?

Vždy sa veľmi opatrne snažím používať terminológiu z minulosti, ktorou by som opísal terajší stav. Studená vojna bola fenoménom 20. storočia. Ešte pred jej začiatkom proti sebe stáli dva systémy, dve ideológie. Sovietsky zväz predstavoval určitý druh hodnôt a nacizmus zase iný. Obe ideológie priťahovali masy ľudí, ale mali deštruktívny efekt. Viedli k obrovským konfliktom a studená vojna bola len záverečným akordom tohto súperenia. Komunizmus a Sovietsky zväz mali vo svete obrovský počet priaznivcov a stáli proti západnému, slobodnému svetu. V tom dnešnom konflikte už nikoho ideológia nepriťahuje.

Ani náboženstvo?

Sme v kríze, v stave neustáleho konfliktu. Ale systém, ktorý dnes stojí proti slobodnému svetu, sa neopiera o žiadnu ideológiu ani náboženstvo. Je potrebné si uvedomiť, že Putin, Islamský štát, Al Káida, severokórejskí diktátori jednoducho potrebujú akýkoľvek konflikt. Jedine ten totiž potvrdzuje ich existenciu. Neponúka ideológiu, ktorá by bola príťažlivá pre ostatných. Napríklad ruský spôsob videnia sveta má veľmi obmedzené množstvo spotrebiteľov, maximálne niektoré štáty bývalého Sovietskeho zväzu. Takže za hranicami Severnej Kórey, Venezuely alebo práve Ruska sú také režimy, spôsoby vládnutia len minimálne príťažlivé. V tom je ten zásadný rozdiel medzi studenou vojnou kedysi a dnešnou situáciou. Sovietsky zväz bol vtedy naozaj príťažlivý pre mnoho štátov po celom svete. Dnes to však neplatí.

Ale bola to v mnohých prípadoch vynútená obľuba. Ako napríklad v Československu.

Samozrejme, že u vás, v Poľsku či Maďarsku držala sovietska štátna moc hlavné nitky, všetko kontrolovala. Ale medzi československými súdruhmi boli úprimní nadšenci sovietskeho systému, ktorému bezhranične verili. Vtedy boli silní komunisti napríklad aj vo Francúzsku či v Taliansku. Ale dnešná Putinova ideológia je príťažlivá len pre tých, ktorí z nej majú prospech, ktorým ruský režim platí. Putin nemá žiadnu ideologickú koncepciu, ktorá by mohla poblázniť ľudí za hranicami Ruska.

Kasparov v roku 2012 na proteste proti kandidatúre Vladimira Putina za ruského prezidenta. FOTO - TASR
Kasparov v roku 2012 na proteste proti kandidatúre Vladimira Putina za ruského prezidenta. Foto – TASR

Vladimir Putin ponúka len ideológiu moci, peňazí?

Nepochybne. Putinovo vedenie je v tom veľmi čitateľné. Ak to budeme napríklad porovnávať s diktatúrami minulosti, tak sa už dávno odlišuje napríklad od systému vládnutia Stalina alebo Hitlera. Ak niekto čítal Mein Kampf, tak okamžite pochopil, čo Hitler predstavuje, aké videnie sveta a zvrátené hodnoty ponúka. Kto čítal o boľševikoch, bolo mu hneď jasné, k čomu zasa povedie ich spôsob vládnutia. Putin sa však chová inak. V roku 2000 síce obnovil sovietsku hymnu, takže všetkým bolo hneď jasné, aké sú jeho sympatie. Ale potom už nerobil žiadne výrazné symbolické kroky. Pätnásť rokov jeho vládnutia, to je maximálne využívanie nástrojov, ktoré garantujú jeho zotrvanie pri moci. A jeho smerovanie k diktatúre, k vonkajšej expanzii je historicky dané. To je jeho cieľ. Vždy som na to upozorňoval. To je totiž logika, akú má v sebe zakódovanú diktátor. Maximálne pritvrdí situáciu doma a potom sa obzerá, čo by si vzal za hranicami. Napríklad za hranicami Ruska.

To je teda jediná cesta, ako sa udržať v Rusku pri moci?

Samozrejme. Ale myslím si, že Putinovo obdobie vládnutia dosiahlo vrchol a to, čo vidíme dnes, je už len konečná fáza. Všetky tie svoje liberálne, populistické finty vyčerpal. Dnes sú druhoradé a diktatúra už len ukazuje zuby. Inú možnosť nemá. Diktátor sa totiž musí premeniť do úlohy božského, silného vládcu. Inak nie je národu jasné, prečo sa vlastne pri moci nachádza.

Putinov hlavný cieľ je, aby sa svet bál Ruska?

Aby sa svet bál Ruska a Putina nechal na pokoji. Stalin mal plán, aby sa jeho komunistická ideológia rozprestrela po celom svete. Pre Putina však znamená jeho zahraničná agresívna politika, anexia Krymu snahu o posilnenie vlastnej pozície v Rusku samotnom. Potrebuje vytvoriť ďalší mýtus, ktorý mu v očiach ruských občanov zvýši plusové body. A samozrejme, že potrebuje, aby sa ho západní politici obávali a vlastne mu dovolili robiť si, čo chce. Prešlo mu Gruzínsko, teraz Krym, východná Ukrajina. A nič sa nedeje. To mu dáva neuveriteľnú silu.

Západ Putina podceňuje?

To by som nepovedal. Skôr ho Západ veľmi dlho nechápal. On totiž všetkých západných politikov veľmi dobre a takticky zmiatol. Naleteli mu na reči o demokratizácii Ruska a podobne. Dnes ho západní politici skôr preceňujú. Panicky sa ho boja, pretože Európa nie je na väčší konflikt pripravená. A navyše si treba uvedomiť, že množstvo ľudí v Európe by malo a má z Putinovho režimu prospech. Len sa pozrite, koľko európskych politikov, premiérov či prezidentov má záujem o to, aby Putinovo vládnutie pokračovalo.

Prečo? To je čistý pragmatizmus?

Napríklad ultrapravicové sily v Európe v ňom vidia jediného silného vodcu, ktorý môže narušiť systém spoločnej Európskej únie. A Putin ich za to veľmi štedro platí. Francúzska či grécka ultrapravica sa netají tým, že dostáva z Ruska slušnú finančnú pomoc. Alebo si vezmite vášho prezidenta Miloša Zemana. Predsa peniaze firmy Lukoil napomohli, že sa stal prezidentom. Putin má veľmi dobre vypracovaný systém, ako získať priaznivcov v Rusku aj v zahraničí. Je vlastne skvelý lobista. A dnes sa svet nechce zmieriť s myšlienkou, že Putin predstavuje naozaj reálnu hrozbu nielen pre Rusko či Ukrajinu, ale aj pre celý svetový poriadok.

Preto, že porušil medzinárodné dohody a anektoval Krym?

Budovanie blahobytu v Amerike a v Európe po druhej svetovej vojne bolo možné aj vďaka tomu, že sa neprekresľovali hranice, na ktorých sa mocnosti dohodli. A to teraz Putin zásadne porušil. To je obrovské nebezpečenstvo.

V roku 2011 hral Kasparov v Bratislave simultánku proti 14 súperom. Všetky partie vyhral. FOTO - TASR
V roku 2011 hral Kasparov v Bratislave simultánku proti 14 súperom. Všetky partie vyhral. Foto – TASR

Ktoré si politici dostatočne neuvedomujú?

Politici si hlavne myslia, že Putinom sa možno na niečom dohodnúť. To je tiež dané tým, že dnešná európska politická elita je kolosálne slabá. Sú to politici, ktorí vyrástli na tom, že existuje status quo, ktoré je posvätné. A to, že sú jasne dané hranice štátov. Ale to už dávno neplatí. Sme v stave globálneho konfliktu. Všetky diktatúry sveta a teroristické organizácie reagujú na slabosť. To je pre nich živná pôda.

Slabosť alebo tiež dobré mravy.

Slabosť, akú dnes demonštrujú predovšetkým Spojené štáty, povedie k zhoršeniu situácie. Veľké vojnové konflikty sa nezačínajú preto, že slobodný svet bol silný a strašil zbraňami, ale preto, že ukázal svoju slabosť. Tá potom provokuje diktátorov, agresorov, teroristov k riskantným, trúfalejším akciám.

Ale nedávna angažovanosť práve Spojených štátov dnešný svet vyhrotila, najmä v islamskom svete.

Áno, ale aj napriek tomu si myslím, že svet za prezidenta Georgea Busha mladšieho bol oveľa bezpečnejší ako dnes.

Mnoho európskych politikov však namieta, že Rusko nemožno ignorovať, treba s ním rokovať.

Faktom však zostáva, že Putinovo Rusko úplne otvorene narúša medzinárodné zákony a dohody. To znamená, že na všetko, na čom sme sa v roku 1945 dohodli, môžeme zabudnúť a začať nanovo. To je však absolútne neprijateľné a je to nebezpečné. Samozrejme, nemôžete postaviť medzi Európou a Rusko stenu a odkázať do Moskvy, že vás nezaujíma. Ale každá udalosť v podobe anšlusu Krymu musí mať svoju adekvátnu reakciu. Je úplne zrejmé, že pre Putina sa stala dnešná agresívna zahraničná politika Ruska hlavnou formou legitimizácie diktatúry v Rusku. On sa jej nevzdá a bude hľadať ďalšie slabé miesta.

K čomu to povedie?

Skôr alebo neskôr sa to môže skončiť konfliktom úplne inej úrovne. Nikto vám dnes nemôže garantovať, že zajtra nezačnú v Estónsku alebo v Lotyšsku vlny nespokojnosti početnej ruskej menšiny, ktorá bude žiadať autonómiu podľa vzoru Donbas. Zatiaľ to síce nie je reálne, ale táto šanca existuje. Kto čítal a pozná históriu, musí toto nebezpečenstvo vidieť. Hitler sa správal rovnako. Zobral si v roku 1938 Československo a za rok obsadil Poľsko. Vedel, že nikto reagovať nebude.

Predstavte si sám seba na mieste európskeho premiéra. Ako by ste sa voči Rusku teda správali?

Problém je v tom, že európsky premiér žije v prostredí konsenzu, ktorý mu určuje Brusel a členstvo v Európskej únii. Úplne slobodne sa dnes môže správať jedine Amerika. Bohužiaľ, dnešná americká administratíva je však slabá, polovičatá a to, samozrejme, ovplyvňuje Európu. Vlastne ma udivuje, že Európa dokáže byť ešte stále jednotná, a za to patrí veľká vďaka kancelárke Merkelovej. Bez nej by ste sa už dávno rozpadli. Lenže ruský biznis verí a cíti, že ekonomické sankcie sa čoskoro skončia. Aj preto na tom nie je ruská ekonomika tak strašne. Došlo síce k zníženiu, ale nejde o žiadnu katastrofu. Ak by ľudia v Rusku tušili, že sankcie sú dlhodobou záležitosťou, situácia by bola úplne iná. Trh by sa správal opačne.

Aký obrázok dnes dostávajú ľudia v Rusku o situácii vo svete?

Hŕstka, ktorá číta internet, sleduje napríklad Euronews, má viac-menej objektívne informácie. Ale väčšina je, samozrejme, pod masívnou propagandou médií, ktoré kontroluje Kremeľ. Deväťdesiat percent ľudí sa pozerá na ruskú štátnu televíziu a tá absolútne neopisuje skutočnosť. Dá sa to prirovnať k vtipu, ktorý som počul po zápase Ruska s Kanadou na hokejových majstrovstvách sveta v Prahe. V ruskej televízii sa diváci dozvedeli, že zborná dala jeden gól. Ale koľko ich nasádzala Kanada, už v správach nezaznelo. Tak sa dnes správajú ruské médiá.

Ruská propaganda funguje skvele aj na Západe.

Pretože Západ na to nijako nereaguje. Pretože kanál Russia Today má rozpočet stovky miliónov dolárov. Ak s tým nebude nič robiť, tak budete mať veľký problém. To je ako v šachu. Aj zlý plán je lepší ako žiadny. Myšlienky, ktoré dnes ponúka Putin alebo Islamský štát, sa pomaly zakrádajú do Európy. Je to totiž jednoduché. Informačné vákuum neexistuje. Vákuum sa vždy zaplní. V Rusku už niekoľko rokov funguje ostrá protizápadná, protiamerická propaganda. A Vladimir Putin tiež niekoľko rokov budoval na Západe svoju sieť najrôznejších spravodajských webov, názorových organizácií, lobistov, informátorov. Títo ľudia veľmi dobre prenikajú do verejnej debaty a dnes vidíme výsledok.

Rok 2012, polícia zatýka Kasparova počas protestu proti odsúdeniu Pussy Riot. FOTO - TASR
Rok 2012, polícia zatýka Kasparova počas protestu proti odsúdeniu Pussy Riot. Foto – TASR

Informácie sa stali najvplyvnejšou mäkkou zbraňou.

Pozrite sa na ruský rozpočet. Všade sa škrtá, okrem pár oblastí: armády, polície, propagandy. Nie sú peniaze na výplaty dôchodkov alebo nezamestnaným, ale na zbrojenie a šírenie informácií sa nesiahne. Putin si veľmi dobre uvedomuje, aké je to dôležité. Potrebuje presadzovať svoju verziu udalostí ako doma, tak dnes hlavne v zahraničí.

To je tiež jeden z dôvodov, prečo si veľa ľudí nepripúšťa hrozbu Ruska?

Ja to nechápem. Všetci poznáme rok 1956 a Budapešť, rok 1968 a okupáciu Československa. Nie je to pre mňa nejaký stredovek, ale história, s ktorou som v Sovietskom zväze vyrastal. Veľmi dobre som vedel, čo sa u vás stalo. Boli to udalosti, ktoré ma ako občana sovietskej ríše zásadne ovplyvnili. Pochopil som, čoho je Moskva schopná. Preto ma zaráža, že v Maďarsku, Česku alebo na Slovensku sa dnes nájde toľko ľudí, ktorí si myslia, že anexia Krymu je normálna. Uverili mýtu, že je to vlastne v poriadku, pretože Rusko malo na Krym historický nárok. Nechápem, ako ľudia, ktorí si pamätajú sovietske tanky v roku 1968 v Prahe, dnes môžu úplne vážne podporovať ruské tanky na Ukrajine.

Títo ľudia tvrdia, že Rusko je dnes ochrancom hodnôt. Odkiaľ sa toto presvedčenie podľa vás berie?

Koľko ruských peňazí je dnes v Česku? Dnešné Rusko sa mnohým podnikateľom a politikom spája s obrovskými možnosťami, ako zarobiť. Rusko už pre nich nepredstavuje tie tanky v Prahe. Rusko sú pre nich biznismeni, malí oligarchovia, s ktorými môžu obchodovať.

To je dnešný svet taký cynický?

Nepochybne. Dnešný svet je čisto spotrebný. Za posledných dvadsaťpäť rokov prerástol slobodný svet ľahostajnosťou.

A najhorší scenár, aký nás čaká?

Musíte pochopiť, že pre ľudí žijúcich minulosťou je konfrontácia jediným spôsobom existencie. Islamský štát nemôže existovať bez vojny. Nič nevyrába, neprodukuje, len ničí. To je jeho životná náplň. Severokórejský režim je zase jeden veľký gulag postavený na nenávisti k Západu. A dnešný Putinov režim prežíva aj vďaka konfrontácii. Čo dnes vytvára Rusko? Nič, čím by sa mohol svet inšpirovať. Preto z Ukrajiny vytvorilo obraz nepriateľa, fašistov a pasovalo sa do úlohy spasiteľa. Ak teda budeme živiť falošný dojem, že s Putinom sa dá rokovať, bude to len posilňovať myslenie napríklad teroristov, že si vlastne môžu dovoliť čokoľvek.

Prekvapilo vás, že Európa tak ľahko prijala anexiu Krymu?

Stále mám ešte nádej, že sa to zmení. Ešte sa v Európe kreslí mapa Ukrajiny s Krymom. Nepíše sa deťom do zemepisu, že to je súčasť Ruskej federácie. Žiadny európsky politik zatiaľ verejne nepovedal, že Krym rovná sa Rusko.

A budúcnosť Pobaltia?

Pobaltské štáty sú súčasťou NATO. To už nie sú žarty. Putin si nedovolí ozbrojený konflikt, ale bude podporovať situáciu chaosu. Bude útočiť na slabé miesta. To je jeho taktika. Estónsko a Lotyšsko sú potenciálnym zdrojom nebezpečenstva. Neverím síce, že by napríklad ruské tanky prekročili estónsku hranicu, ale hybridná vojna je možná. Provokácia zo strany Ruska je reálna.

Putin je dnes hlavou i telom ruskej domácej i zahraničnej politiky?

O tom niet pochýb. Jeho moc je dnes porovnateľná s pozíciou Stalina. Je to čistá diktatúra jedného človeka. Uvažovať o iných variantoch nemá vôbec zmysel. Na to zabudnite. Ale stále ešte nie je v situácii, keď môže vydávať akékoľvek rozkazy. Ruská byrokracia, armáda a tiež verejnosť sú presvedčení o tom, že Putin je víťaz, že ekonomické sankcie sú dočasné a Západ je príliš slabý na to, aby sa Putinovi postavil.

A vplyv oligarchov, tajných služieb?

Dnes je minimálny. Pokus o zvrhnutie diktátora je obrovským rizikom. Aj keby sa našli oligarchovia alebo ľudia zo služieb, ktorí si myslia, že Putin je katastrofou, tak proti nemu nikto nepôjde. Ľudia jednoducho čakajú. Nič iné im nezostáva. Vedia, že voľby nič nezmenia, a Putin je dnes v Rusku natoľko silný, že si nikto žiadnu kritiku netrúfne.

Tradičná opozícia v Rusku už teda neexistuje?

Ako môže v Rusku existovať opozícia, keď ju režim zlikvidoval? Bol Boris Nemcov a zastrelili ho. On bol naozaj jediným politikom, ktorý organizoval väčšie protesty. Snažil sa niečo zmeniť. Bol silný, odvážny. Zvyšok emigroval. Tí, čo zostali, sú vo väzení alebo im žalár hrozí.

Vy ste tiež odišli. Báli ste sa o svoj život?

Dostal som trest domáceho väzenia a mohlo to byť ešte horšie. Režim v Rusku už dosiahol moment, keď politickí oponenti nie sú len vysmievaní, ale sú pod stálym tlakom. Už s nami začali zachádzať hrubo: domáce väzenie, skutočné väzenie alebo fyzická likvidácia.

Smrť Borisa Nemcova musela byť pre vás šokom.

Zavraždili môjho priateľa. Zavraždili ho na verejnosti, oproti Kremľu, kde sú na každom kroku kamery. A dodnes nemôže polícia nič objasniť. To je absurdné. Západ robí opäť veľkú chybu, keď tvrdí, že pre Putina je vražda Nemcova nevýhodná. Že mu kazí imidž. Naopak. On má úplne iný systém hodnôt. Bude vám do očí tvrdiť, že ruskí vojaci na Kryme nie sú. A za rok prizná, že tam boli. Je mu úplne fuk, čo si o tom myslíte. Ukazuje svojmu národu, že si môže hovoriť, čo chce, a všetko mu prejde. A Rusi mu ešte za to tlieskajú.

FOTO - TASR
Foto – TASR

Kto stojí podľa vás za vraždou Nemcova?

Nechcem špekulovať, nemám toľko informácií. Je však očividné, že bez účasti špeciálnych služieb sa to stať nemohlo. Najdôležitejšie je totiž samo miesto. Služba ochrany, ktorá má pod kontrolou celé okolie Kremľa, veľmi dobre vie, čo sa stalo. Majú nepochybne všetky zábery z kamier. Je to jediné miesto, kde neoperuje polícia, ale tajné služby. Zásadný je onen snežný pluh. Skúste sa zastaviť na moste pri Kremli a do pár desiatok sekúnd je pri vás auto s tajnými. Ten pluh tam stál bez povšimnutia štyri minúty. Obrovské auto, do ktorého môžete schovať raketu, a nikto k nemu nepríde, nikto ho neskontroluje. Putin, samozrejme, vie, kto za vraždou Nemcova stojí.

Existuje dnes niekto, kto by mohol prezidenta Putina nahradiť?

Nie, nie je to ani možné. Nebol by to úspešný diktátor, keby takí ľudia existovali. To by znižovalo jeho pozíciu.

Nechcete sa vrátiť do Ruska?

Vrátiť sa môžem, ale už sa odtiaľ nedostanem. Žije tam síce moja matka, príbuzní, ale bol by som tam absolútne neužitočný. Zavreli by ma do väzenia. Aktívna opozícia sa dnes dá robiť len zo zahraničia.

Žili sme obaja v Moskve a pred ôsmimi rokmi ste mi hovorili, že koniec Putina je otázkou času, že v roku 2012 už pri moci nebude. Nemali ste pravdu. Čo mi poviete dnes?

Ľudí, ktorí profitujú z Putinovho režimu, je oveľa viac, než som si myslel. V tom som mal zlý odhad. Ľudí, ktorí sa nechali kúpiť, vrátane takzvaných ruských liberálov, pribudlo. Ekonomická kríza, ktorá sa pred tými ôsmimi rokmi začínala, sa skončila pomerne rýchlo. S tým som tiež nepočítal. Protesty strednej triedy a veľmi chudobných sa nekonali. Ozvali sa len kreatívni ľudia vo väčších mestách, a to na revolúciu nestačí. Štátna moc tiež skvele prekabátila západný svet takzvaným projektom Medvedev. Európa a Amerika reálne uverili, že Medvedev je miernejšou alternatívou, nástupcom Putina. Bola to tá najhanobnejšia chyba západnej diplomacie, spravodajských služieb, všetkých analytikov. Nechali sa nachytať na veľmi primitívny „kágébácky“ scenár. To pomohlo Putinovi, aby konsolidoval svoju moc a vrátil sa opäť do Kremľa. A dnes používa hrubú silu a propagandu. Ako dlho mu to vydrží? To si dnes netrúfnem odhadnúť. Je jasné, že zostane v Kremli do konca života.

FOTO - TASR
Foto – TASR

Garry Kasparov

Je bývalou dlhoročnou svetovou jednotkou v šachu. Stal sa ňou ako 22-ročný, keď porazil iného ruského veľmajstra Anatolija Karpova, a zostal jednotkou až do roku 2005, keď odišiel do šachového dôchodku, aby sa mohol venovať politike a písaniu.

V Rusku založil Jednotné občianske fórum a bol súčasťou koalície opozičných strán Iné Rusko. V roku 2008 neúspešne vstúpil do prezidentských volieb. V súčasnosti je Kasparov členom rady riaditeľov organizácie Human Rights Foundation.

(Autor je zahraničný spravodajca Českého rozhlasu)

 

Teraz najčítanejšie