Denník N

Šefčovič chcel riešiť budúcnosť sveta, zostala mu budúcnosť úradníkov

Slovensko síce má podpredsedu Európskej komisie, ale je to menej, ako vláda a Šefčovič chceli.

Maroš Šefčovič zostane podpredsedom Európskej komisie. Vláde aj jeho Smeru to umožní tvrdiť, že si udržal mimoriadne dôležitý post. Šefčovič však už nebude podpredsedom pre energetickú úniu, ale iba pre medziinštitucionálne vzťahy. Namiesto celokontinentálnej agendy s reálnym obsahom aj pre Slovensko sa stane úniovým personalistom. To kritikom vlády a Smeru umožní hovoriť, že slovenská diplomacia pod ich vedením uspela menej, ako sme dúfali.

Za pravdu im dáva nielen pohľad na susedov z V4 s omnoho horším imidžom v Bruseli, ktorí získali lukratívnejšie agendy. Spoločný postup s Orbánom a Kaczyńským možno pomohol Maďarsku a Poľsku, ale nám nie. V neprospech Šefčoviča a predsedu vlády hovorí aj porovnanie reality so snami a túžbami, ktorými sa počas uplynulého roku verejne chválili.

Keď minulý rok v novembri Šefčovič vzdal snahu stať sa kandidátom socialistov na budúceho predsedu Európskej komisie, o svojej budúcnosti hovoril, že ju spája „s priemyselnou politikou, medzinárodným obchodom, štátnou pomocou či prípravou mladých v ére globalizácie, digitalizácie a automatizácie“. Vzťahy medzi inštitúciami nespomínal.

„Tieto myšlienky zarezonovali a je tu silný dopyt po

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie