Denník N

Ekonomický newsfilter: Volkswagen ukázal novú identitu, Apple šokoval cenami

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobré ráno, prinášame vám stručný ranný výber zaujímavých informácií o ekonomike a biznise. Dnes je plný dobrých správ, má 1123 slov, dva grafy a tri fotografie. Stačia vám 4 1/2 minúty čítania. Pripravil Oliver Brunovský.

1. Apple zaútočil na trh nízkou cenou streamingu

Tim Cook predstavuje nový iPhone. Foto – Apple

Apple v utorok večer oznámil cenu svojej streamovacej služby Apple TV+. Základný balík by mal stáť 4,99 dolára, čím sa Apple dostane hlboko pod ceny konkurencie.

Prečo to je dôležité: Apple má vďaka svojim zariadeniam schopnosť svoju streamovaciu službu rýchlo rozšíriť a stať sa tak krátko po štarte jedným zo svetových lídrov a diktovať nové štandardy v tomto priemysle.

Kto z koho a za koľko:

  • Apple štartuje 1. novembra v 100 krajinách naraz, zrejme aj na Slovensku. Majitelia nových zariadení od Applu, napríklad iPhonu a MacBooku, dostanú službu na rok zadarmo.
  • Súčasný líder streamingu Netflix predáva najlacnejší balík len pre dva monitory za 8,99, Apple TV+ za 4,99 dolára už ponúka rodinný prístup. Akcie Netflixu aj preto hneď po oznámení stratégie Apple klesli o tri percentá.
  • V novembri má štartovať aj Disney TV, o ktorej sa do utorka predpokladalo, že s cenou 6,99 za prístup podstrelí uvádzaciu cenu streamingu od Applu.
  • Jesenným útokom Apple a Disney môžu byť ohrozené aj súčasné pozície HBO Go a webovej káblovky Amazonu.

Šrotovné na najdrahšie iPhony: Popri Apple TV+ sa jabĺčkari blysli aj novými funkciami Apple Watch, fotoaparátmi a cenami nových iPhonov jedenástkového radu, ku ktorým navyše vymysleli „šrotovné“.


2. Volkswagen má nové ID

Volkswagen na frankfurtskom autosalóne predstavil tretie najdôležitejšie auto v jeho histórii. Výnimočnosť symbolizuje aj meno plne elektrického sériového modelu – ID.3.

Rovnako ako v prípade „chrobáka“ a golfu, má ísť o tú kombináciu ceny a výkonu, z ktorej sa vo VW rodia vozidlá novej generácie pre masy. Tentoraz už elektrické.

ID.3 Foto – Volkswagen

V čom je ID.3 prelomové:

  • má ambíciu dosiahnuť na jedno nabitie (s najlepším typom batérie) dojazd až 550 km, čo má byť filozofia jedno nabitie za týždeň
  • auto by sa malo zmestiť pod cenu 30-tisíc eur a už táto cena v kombinácii s typicky nižšími prevádzkovými nákladmi elektromobilov má prelomiť psychologickú bariéru nákupu elektromobilov.

Prečo je ID novou identitou VW:

  • koncern štartuje veľkoryso zainvestovanú novú koncernovú platformu MEB pre elektromobily. Nazval ju bez okolkov stavebnicou. Na nej sa má do roku 2025 postaviť najmenej 50 rôznych modelov z viacerých segmentov
  • VW prichádza naraz s veľkým objemom výroby a investíciami v Číne, Európe a v USA, ktoré by vraj „na rozdiel od Tesly“ mali zabezpečiť ziskovosť výroby elektromobilov
  • do roku 2030 majú elektromobily vo VW predstavovať 40 % jeho predajov
  • koncern intenzívne pracuje aj na modeloch, ktoré by mali byť ešte výrazne lacnejšie

Ako sa to dotkne Bratislavy: To zatiaľ nie je jasné. Niektoré hlasy hovoria, že slovenský VW boj o novú platformu vinou odborárov prehral.

Nateraz to tak naozaj vyzerá, MEB sa má predbežne umiestniť do ôsmich fabrík – piatich európskych, dvoch v Číne a jednej v USA. Bratislava medzi nimi podľa všetkého nie je, no na druhej strane má svoju silnú pozíciu vo výrobe prestížnych SUV.


3. Nemecko zabojuje „mnohými, mnohými miliardami“

„So slušnou finančnou základňou, ktorú máme dnes, môžeme reagovať mnohými, mnohými miliardami eur, ak v Nemecku a Európe prepukne ekonomická kríza,“ povedal včera nemecký minister financií Olaf Scholz poslancom.

Naďalej obhajoval vyrovnaný rozpočet nielen na budúci rok, ale aj na obdobie 2021 – 2023. Merkelová so Scholzom chcú mať rozpočet bez deficitu už siedmy rok za sebou. Chcú ho udržať, hoci počujú výzvy z opozície, aby pomohli slabnúcej ekonomike vyššími výdavkami.

Podpora okľukou: Vláda si preto pripravuje konštrukciu, aby mohla investovať do infraštruktúry a na ochranu klímy prostredníctvom nezávislých verejných agentúr bez toho, aby museli zmierňovať prísne pravidlá rozpočtových výdavkov.

Čo to znamená pre nás: Oslabovanie nemeckej ekonomiky, ktorá je s takmer 23 % najväčším exportným trhom krajiny, je kritické nielen pre Slovensko.

Nemecko je hlavnou exportnou krajinou pre 16 krajín EÚ. A Scholz, našťastie, hovoril o pomoci celej Európe.


4. Priemysel sa po júnovom zaváhaní vrátil k rastu

Júnové štatistické údaje, podľa ktorých priemyselná výroba na prahu leta už klesala, výrazne vylepšili včera zverejnené dáta za júl.

Priemysel znova rástol – medziročne o 2,8 % a medzimesačne o 0,7 %. Rast bol síce o poznanie pomalší ako začiatkom roka, klesali automobilový priemysel, petrochémia aj hutníctvo, ale celkovo sa priemysel udržal v raste. Podržala ho najmä výroba elektrických zariadení a strojov.


5. Slovensko dostalo slabé portfólio, Šefčovič sa vrátil k úradničine 

Maroš Šefčovič, ktorý si poznačil diplomatickú kariéru kandidatúrou za slovenského prezidenta, mal v predchádzajúcej Európskej komisii jednu z kľúčových úloh – budovanie energetickej únie.

Podľa návrhu Ursuly von der Leyenovej zostane jedným z ôsmich podpredsedov komisie. No nová šéfka komisie chce jeho rutinu využiť tam, kde treba skúseného eurobyrokrata.

Šefčovič bude mať na starosti opäť vzťahy medzi inštitúciami, čo bola jeho kompetencia v prvom ucelenom funkčnom období 2010 – 2014.

Novou časťou mandátu je „strategický výhľad“. Šefčovič by v rámci neho mal riadiť Spoločné výskumné centrum, čo je podľa jeho slov „mozgový trust Komisie“.

Nemenovaný slovenský diplomat pôsobiaci v Bruseli to označil za pomerne slabé portfólio, z ktorého pre Slovensko nevyplývajú žiadne benefity.

Von der Leyenová si do 27-člennej komisie (už bez Brita) vybrala až 13 žien. Európsku vládu chce orientovať na tri hlavné úlohy: klimatickú zmenu, digitálnu transformáciu a migráciu.


6. Odkaz zakladateľa Alibaby: Pracuj 996, oddychuj v 55

Včera, v deň svojich 55. narodenín, Jack Ma odišiel do dôchodku. V rodnom meste usporiadal rozlúčku na štadióne pre 80-tisíc ľudí.

Jack Ma je síce členom čínskej komunistickej strany, no ani to mu nezabránilo vybudovať druhý globálny e-shop po Amazone, dvakrát taký silný ako e-bay.

Alibaba za 20 rokov vystúpal na trhovú hodnotu 460 miliárd dolárov. Keď firmu pred piatimi rokmi kótovali na newyorskej burze, bol to rekordný úpis (IPO) za 25 mld USD.

Čínsky e-shop funguje v 200 krajinách, zamestnáva 100-tisíc ľudí a dnes už rozširuje svoje aktivity do finančných služieb a umelej inteligencie.

Mr. Ma Foto – TASR/AP

Čím Ma vzbudil rozruch:

  • hlásal koncept 996 – pracovať od deviatej ráno do deviatej večer šesť dní v týždni
  • argumenty o (ne)vyváženosti osobného a pracovného života vyvracal tým, že práca má byť aj zábavou a má pri nej byť priestor na štúdium, premýšľanie aj sebazdokonaľovanie
  • plánoval odísť z aktívneho výkonu, keď bude mať 55 rokov. Ako povedal, tak aj urobil.

Prečo sú Číňania takí úspešní:

„Keď v Číne manažérom poviete: Chlapci,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie