Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Johnsonovi sa smejú, že má skóre ako futbalisti San Marína

Foto - AP/Daniel Leal-Olivas
Foto – AP/Daniel Leal-Olivas

Svetový newsfilter každý piatok zhrnie dôležité správy zo sveta. Stručne, zrozumiteľne a s kontextom. K tomu tipy na čítanie zo svetových médií.

Na odber Svetového newsfiltra sa môžete prihlásiť tu.

Britský parlament má od utorka päťtýždňovú prestávku, no ešte predtým stihol Boris Johnson prehrať šesť hlasovaní za šesť dní. Dvakrát mu poslanci odmietli predčasné voľby a prinútili ho zverejniť plán na tvrdý brexit.

Britskí politológovia hovoria, že Johnson je momentálne ako San Maríno, keďže tento malý štát má rovnakú bilanciu v kvalifikácii na futbalové Euro 2020.

Čo bude ďalej: Parlament by mal mať voľno do 14. októbra. V stredu síce škótsky súd rozhodol, že prerušenie na žiadosť premiéra bolo nelegálne, vláda sa však odvolala a prerušenie platí. Opačný verdikt vydali súdy v Severnom Írsku a Londýne. O celej veci preto budúci týždeň rozhodne najvyšší súd.

Pôjde do basy? Zákon, ktorý zakazuje tvrdý brexit, už podpísala aj kráľovná. Ak by ho Johnson porušil a chcel by 31. októbra odísť bez dohody, zrejme by mu hrozilo väzenie. Mnohí si však aj tak myslia, že Johnson (alebo skôr jeho hlavný stratég Dominic Cummings) sa pokúsi zákon obísť.

Ako? Napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Brexit

Donald Trump

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie