Denník N

Slovensko má vážny problém s alkoholom

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Škody spôsobené pitím alkoholu nie sú prírodným zákonom, ktorý je raz a navždy daný a nedá sa zvrátiť. Najúčinnejším nástrojom na ochranu zdravia ľudí sú práve spotrebné dane, a to aj v prípade tabaku.

Pred týždňom vydala Svetová zdravotnícka organizácia novú správu o stave konzumácie alkoholu, spôsobených škodách a politických (re)akciách na túto situáciu v 30 krajinách Európy (28 EÚ, Nórsko a Švajčiarsko). Vo svete zomrú ročne 3 milióny ľudí na následky konzumácie alkoholu. To je približne jeden človek každých 10 sekúnd. V 30 krajinách Európy, na ktoré sa správa sústredila, to bolo 290 000 ľudí v roku 2016.

So Slovenskom to nevyzerá dobre. Je medzi krajinami, ktoré majú najväčšie problémy s alkoholom. V úmrtnosti spôsobenej alkoholom „vedie“ Slovenská republika spolu s Maďarskom, Rumunskom a pobaltskými krajinami.

Z množstva všetkých predčasne stratených rokov života na Slovensku pominie každý desiaty rok vinou alkoholu. Tieto roky by sa dali zachrániť, keby existovala politická vôľa. Ak by sa naša vláda odhodlala riešiť tento problém s náležitou vážnosťou, mnohým z nás by teraz nechýbali naši najbližší, vzácni kolegovia, úžasní priatelia, nádejní športovci. Veľa detí by nebolo ukrátených o rodiča a v iných prípadoch by rodičia nemuseli zažiť horor, spôsobený stratou dieťaťa.

Problém, ktorý konzumácia alkoholu spôsobuje v našej spoločnosti, je často vnímaný ako nepodstatný, alebo ako prírodný zákon, ktorý sa nedá zvrátiť. Svedčí o tom aj odpoveď Richarda Rašiho na stretnutí OSN v New Yorku v júli 2018, kde som sa ho spýtala, čo Slovensko mieni urobiť, aby sa predišlo tým obrovským škodám, ktoré alkohol v našej spoločnosti spôsobuje.

Stretnutie bolo zhromaždením vysokopostavených politických lídrov, ktorí sa každoročne schádzajú a diskutujú o tom, čo ktorá krajina robí pre to, aby sme spoločne, ako globálna komunita dosiahli stanovené ciele udržateľného rozvoja. Pán Raši sa pred všetkými týmito vysokopostavenými predstaviteľmi jednotlivých krajín nad otázkou zasmial a s úsmevom odpovedal, že

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Kiksun@... je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Komentáre

Teraz najčítanejšie