Denník N

Univerzita má novú, modernú aulu, absolventi však promujú inde za tisíce eur

Aula Ekonomickej univerzity v Bratislave s kapacitou 650 miest je podľa školy primárne určená na prednášky a konferencie. Foto N – Ria Gehrerová
Aula Ekonomickej univerzity v Bratislave s kapacitou 650 miest je podľa školy primárne určená na prednášky a konferencie. Foto N – Ria Gehrerová

Ekonomická univerzita v Bratislave v roku 2008 dostavala novú aulu za viac ako štyri milióny eur. Na promócie polovice absolventov si však prenajíma priestory Incheby.

„Najmodernejšia aula v strednej Európe,“ pýši sa Ekonomická univerzita v Bratislave s novou aulou, ktorú dokončili v roku 2008. Má kapacitu 600 miest a viac ako dvadsať radov sedadiel. Polovica študentov však aj napriek tomu promuje v prenajatých priestoroch, za ktoré študenti musia platiť.

Každý rok si takto za inžinierske promócie v areáli Incheba zaplatí asi jeden a pol tisíca absolventov Ekonomickej univerzity. Darovacou zmluvou škole venujú po 25 eur. Tieto peniaze univerzita použije na zaplatenie nájmu. Ročne tak študenti cez školu pošlú Inchebe viac ako 33-tisíc eur.

Bývalý rektor Rudolf Sivák v roku 2007 hovoril, že aulu budú môcť využívať aj na kultúrne podujatia či promócie. V tom istom roku navýšila vláda rozpočet na dokončenie auly z 98 miliónov na 126 miliónov korún (viac ako 4 milióny eur).

V Aule Ekonomickej univerzity v Bratislave sa konajú len bakalárske promócie. Foto - EUBA
V aule Ekonomickej univerzity v Bratislave sa konajú len bakalárske promócie. Foto – EUBA

V Inchebe do leta 2019

Minulý rok Sivák (dnes prorektor) podpísal nájomnú zmluvu s Inchebou na ďalších päť rokov. Promócie sa tam teda budú konať aj v lete 2019.

Sivák najprv tvrdil, že nie je kompetentný sa k zmluve vyjadrovať, neskôr odpoveď upravil tak, že to nebolo jeho súkromné rozhodnutie – súhlasilo s ním vedenie aj študenti. Univerzita tvrdí, že k rozhodnutiu dospeli „po zrelom zvážení všetkých výhod a nevýhod“.

Výhodou Incheby je podľa univerzity to, že absolventov nemusia obmedzovať v počte pozvaných hostí. Tí si vraj zvyknú pozvať aj viac ako desať známych. Pohodlnejšie je aj parkovanie, vetranie pri striedaní absolventských skupín a umiestnenie promovaných študentov tvárou k pódiu.

Študentom, ktorých sme oslovili, sa promócie v Inchebe nepozdávajú. Pätnásť hostí je podľa nich priveľa.

„Toto riešenie zo strany univerzity považujem za nešťastné. Aj v prípade, ak si odmyslíme poplatok za konanie v Inchebe, pre mnohých príbuzných je to možno jediná príležitosť vidieť aulu a časť priestorov univerzity,“ hovorí študent Richard.

Inžinierske promócie absolventov Ekonomickej univerzity v Bratislave sa už niekoľko rokov konajú v priestoroch Incheby. Foto - EUBA
Inžinierske promócie absolventov Ekonomickej univerzity v Bratislave sa už niekoľko rokov konajú v priestoroch Incheby. Foto – EUBA

Rozin je v správnej rade

Väčšina absolventov slovenských univerzít si za promócie neplatí vôbec, alebo dávajú len symbolický poplatok.

Bývalý rektor Sivák zmluvu uzavrel s riaditeľom Incheby Alexandrom Rozinom. Ten sedí aj v správnej rade Ekonomickej univerzity. „Nevnímame to ako konflikt záujmov,“ hovorí súčasný rektor Ferdinand Daňo. Rozin je podľa jeho slov nominantom ministerstva školstva.

Incheba odkazuje, že prenájom nesúvisí s členstvom riaditeľa Rozina v správnej rade a so záujmom o prenájom ich oslovila univerzita. Ekonomická univerzita sídli v Petržalke, pomerne blízko Incheby.

Univerzita tiež argumentuje, že študenti sú s Inchebou mimoriadne spokojní. Jediný prieskum, ktorý univerzita v tejto oblasti má, sú rozhovory s ľuďmi priamo na promóciách. „Spokojnosť sme zisťovali neformálnym, ústnym náhodným dopytovaním na promócii. Pýtali sme sa rodičov, zástupcov akademikov aj študentov. Žiadnu negatívnu reakciu sme nezaznamenali,“ vysvetľuje rektor Ferdinand Daňo a dodáva, že promócie nie sú povinné. „Promócie sú slávnostným vyvrcholením štúdia a nemusí sa ich zúčastniť každý absolvent, no napriek neúčasti na promóciách univerzita vydá absolventovi diplom.“

Podľa rektora aula nie je prioritne určená na promócie, ale skôr na prednášky a konferencie. Ani vtedy sa však občas do auly všetci nepomestia.

Pred rokom bol prezidentom študentského parlamentu Ekonomickej univerzity Radovan Lacko. S konaním promócií v Inchebe súhlasil. „Bolo aj v mojom záujme ako zástupcu študentov, aby absolventi za promócie neplatili. Iné východisko, než prenájom iného priestoru, však nebolo,“ hovorí Lacko.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie