Denník N

Univerzita má novú, modernú aulu, absolventi však promujú inde za tisíce eur

Aula Ekonomickej univerzity v Bratislave s kapacitou 650 miest je podľa školy primárne určená na prednášky a konferencie. Foto N – Ria Gehrerová
Aula Ekonomickej univerzity v Bratislave s kapacitou 650 miest je podľa školy primárne určená na prednášky a konferencie. Foto N – Ria Gehrerová

Ekonomická univerzita v Bratislave v roku 2008 dostavala novú aulu za viac ako štyri milióny eur. Na promócie polovice absolventov si však prenajíma priestory Incheby.

„Najmodernejšia aula v strednej Európe,“ pýši sa Ekonomická univerzita v Bratislave s novou aulou, ktorú dokončili v roku 2008. Má kapacitu 600 miest a viac ako dvadsať radov sedadiel. Polovica študentov však aj napriek tomu promuje v prenajatých priestoroch, za ktoré študenti musia platiť.

Každý rok si takto za inžinierske promócie v areáli Incheba zaplatí asi jeden a pol tisíca absolventov Ekonomickej univerzity. Darovacou zmluvou škole venujú po 25 eur. Tieto peniaze univerzita použije na zaplatenie nájmu. Ročne tak študenti cez školu pošlú Inchebe viac ako 33-tisíc eur.

Bývalý rektor Rudolf Sivák v roku 2007 hovoril, že aulu budú môcť využívať aj na kultúrne podujatia či promócie. V tom istom roku navýšila vláda rozpočet na dokončenie auly z 98 miliónov na 126 miliónov korún (viac ako 4 milióny eur).

V Aule Ekonomickej univerzity v Bratislave sa konajú len bakalárske promócie. Foto - EUBA
V aule Ekonomickej univerzity v Bratislave sa konajú len bakalárske promócie. Foto – EUBA

V Inchebe do leta 2019

Minulý rok Sivák (dnes prorektor) podpísal nájomnú zmluvu s Inchebou na ďalších päť rokov. Promócie sa tam teda budú konať aj v lete 2019.

Sivák najprv tvrdil, že nie je kompetentný sa k zmluve vyjadrovať, neskôr odpoveď upravil tak, že to nebolo jeho súkromné rozhodnutie – súhlasilo s ním vedenie aj študenti. Univerzita tvrdí, že k rozhodnutiu dospeli „po zrelom zvážení všetkých výhod a nevýhod“.

Výhodou Incheby je podľa univerzity to, že absolventov nemusia obmedzovať v počte pozvaných hostí. Tí si vraj zvyknú pozvať aj viac ako desať známych. Pohodlnejšie je aj parkovanie, vetranie pri striedaní absolventských skupín a umiestnenie promovaných študentov tvárou k pódiu.

Študentom, ktorých sme oslovili, sa promócie v Inchebe nepozdávajú. Pätnásť hostí je podľa nich priveľa.

„Toto riešenie zo strany univerzity považujem za nešťastné. Aj v prípade, ak si odmyslíme poplatok za konanie v Inchebe, pre mnohých príbuzných je to možno jediná príležitosť vidieť aulu a časť priestorov univerzity,“ hovorí študent Richard.

Inžinierske promócie absolventov Ekonomickej univerzity v Bratislave sa už niekoľko rokov konajú v priestoroch Incheby. Foto - EUBA
Inžinierske promócie absolventov Ekonomickej univerzity v Bratislave sa už niekoľko rokov konajú v priestoroch Incheby. Foto – EUBA

Rozin je v správnej rade

Väčšina absolventov slovenských univerzít si za promócie neplatí vôbec, alebo dávajú len symbolický poplatok.

Bývalý rektor Sivák zmluvu uzavrel s riaditeľom Incheby Alexandrom Rozinom. Ten sedí aj v správnej rade Ekonomickej univerzity. „Nevnímame to ako konflikt záujmov,“ hovorí súčasný rektor Ferdinand Daňo. Rozin je podľa jeho slov nominantom ministerstva školstva.

Incheba odkazuje, že prenájom nesúvisí s členstvom riaditeľa Rozina v správnej rade a so záujmom o prenájom ich oslovila univerzita. Ekonomická univerzita sídli v Petržalke, pomerne blízko Incheby.

Univerzita tiež argumentuje, že študenti sú s Inchebou mimoriadne spokojní. Jediný prieskum, ktorý univerzita v tejto oblasti má, sú rozhovory s ľuďmi priamo na promóciách. „Spokojnosť sme zisťovali neformálnym, ústnym náhodným dopytovaním na promócii. Pýtali sme sa rodičov, zástupcov akademikov aj študentov. Žiadnu negatívnu reakciu sme nezaznamenali,“ vysvetľuje rektor Ferdinand Daňo a dodáva, že promócie nie sú povinné. „Promócie sú slávnostným vyvrcholením štúdia a nemusí sa ich zúčastniť každý absolvent, no napriek neúčasti na promóciách univerzita vydá absolventovi diplom.“

Podľa rektora aula nie je prioritne určená na promócie, ale skôr na prednášky a konferencie. Ani vtedy sa však občas do auly všetci nepomestia.

Pred rokom bol prezidentom študentského parlamentu Ekonomickej univerzity Radovan Lacko. S konaním promócií v Inchebe súhlasil. „Bolo aj v mojom záujme ako zástupcu študentov, aby absolventi za promócie neplatili. Iné východisko, než prenájom iného priestoru, však nebolo,“ hovorí Lacko.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie