Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Nespokojný VLK volá na pomoc Čaputovú

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

1. Vyzeralo to ako záslužný čin, ale dopadlo to podozrivo. 2. Niekto zbiera poštové známky, Kočner paragrafy Trestného zákona. 3. Bugár označil sociálne sny Smeru a SNS za nepremyslené, Dankovi v parlamente rupli nervy.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Vyzeralo to ako záslužný čin parlamentu, ale skončilo sa to nespokojnosťou

V stredu podvečer parlament schválil novú podobu zákona o ochrane prírody. Na prvý pohľad vyzerá dobre. Hlasovanie sprevádzala séria povzbudivých informácií.

Plošná ťažba dreva v národných parkoch, ako ju vidíme napríklad v Nízkych Tatrách, by už nemala byť možná.

Štátna ochrana prírody bude mať viac právomocí na väčšom území.

Podľa ministra životného prostredia Lászlóa Solymosa štátni ochranári získajú na takmer desiatich percentách územia Slovenska také kompetencie, aké mali doteraz len v najvyššom stupni ochrany prírody. To všetko sú pozitívne zmeny.

Novinky nadobudnú účinnosť 1. januára 2020.

Takto to znie fajn. Vo štvrtok sa však ozývali viac či menej sklamaní ochranári. Prekážalo im, že sa do návrhu dostávali škodlivé úpravy, ktoré inak dobrý návrh čiastočne pokazili.

Pri bližšom pohľade je podivný aj bez ich výhrad výsledok hlasovania. Pred rokom v decembri parlament nečakane zakázal takzvaný zelený biomasaker. Schválením opozičného návrhu vtedy urobil ilegálnym spaľovanie zdravého dreva na výrobu energie.

Užitočnú zmenu vtedy podporila opozícia, ale iba traja vládni poslanci. Štyria ďalší pomohli neúčasťou a znížením kvóra. Inak by novinka neprešla, pretože koalícia ako taká bola proti.

Teraz však koalícia hlasovala za a opozícia proti. Nie je to tak, že by mala opozícia vždy pravdu a koalícia sa iba mýlila, ale nedáva zmysel, prečo by si mali oba tábory za pár mesiacov takto dramaticky pri jednej téme vymeniť úlohy. Lepšia odpoveď je, že v novele môže byť chyba.

300-tisíc hektárov v ohrození a verejnosť mimo hry

Základný spor je medzi Jurajom Lukáčom z VLK-a a ministerstvom životného prostredia. Zelený

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie