Denník N

Moja sestra bola moja švagriná. Príbeh dvoch sestier, ktoré sa vydali za dvoch bratov

Ilustračné foto - Flickr.com
Ilustračné foto – Flickr.com

Jedna bola Dana, druhá Jana, presne ako z Ďuríčkovej knihy, ktorá bola hitom v čase, keď sa narodili. Keď sa Jana vydala, začala svojej sestre dohadzovať brata svojho manžela a na prekvapenie uspela. Tým sa však príbeh nekončí.

Volajú sa Dana a Jana, ale nie sú dvojičky. „Je medzi nami 11-mesačný rozdiel, mama bola učiteľka slovenčiny a litetarúry a vtedy začala byť populárna Ďuríčkovej Danka a Janka, tak keď sa mi narodila sestra, bolo zrejmé, že to bude Jana. Istý čas nás mama aj rovnako obliekala, ale potom sme sa už proti tomu vzbúrili. Aj proti tomu, aby nás volala zdrobneninami Danka a Janka,“ hovorí 56-ročná Dana, ktorá sa narodila dva roky po prvom vydaní legendárnej detskej knižky.

Sestry si boli veľmi blízke nielen pre malý vekový rozdiel, ale aj preto, že keď im ešte ako školáčkam tragicky zomrel otec a mama sa z toho dlho spamätávala, boli v mnohom odkázané samy na seba. „Keď Dana odišla zo základnej školy na gymnázium, bol to po ockovej smrti pre mňa druhý najhorší zážitok v dovtedajšom živote,“ hovorí Jana. O rok však Danu nasledovala na rovnakú školu.

Hoci mali naplánované aj to, že Jana pôjde po maturite na rovnakú vysokú školu ako Dana a Dana už aj vybavovala, aby mohli spolu bývať na internáte v jednej izbe, bolo to napokon celé inak.

Idem sa vydávať

Jana išla v lete pred nástupom na vysokú školu na brigádu, kde sa zoznámila s Petrom. Ani sa nestihla zapísať do ročníka, keď zistila, že je tehotná. Škola sa nekonala, bola svadba.

„Naša mama bola veľmi moderná žena a hoci boli 80. roky a slobodné matky vtedy nemali práve na ružiach ustlané, Janu od svadby odhovárala. Hovorila, že Petra vlastne vôbec nepozná, že z toho nemá dobrý pocit, že môže bývať u nej a že malé môže ísť neskôr do jaslí a ona sa bude môcť vrátiť do školy,“ opisuje Dana.

Jana to však odmietla. Chcela sa vydať, zmierila sa s tým, že nebude študovať. A Peter dával jasne najavo, že inžinierku doma nepotrebuje, že sa o rodinu postará aj sám. Po štyroch rokoch manželstva mali tri deti. „Bolo mi jasné, že na kariéru môžem zabudnúť, ale vtedy mi nebolo celkom jasné, čo presne to pre mňa bude znamenať,“ hovorí.

Dana medzitým promovala s červeným diplomom, na odporúčanie vedúceho diplomovej práce odišla pracovať na federálne ministerstvo do Prahy. Do toho prišla revolúcia. Dana nikdy nebola v strane, a hoci bola mladá, v problematike sa orientovala a vedela jazyky. Z ministerstva ju poslali na stáž do USA, s tým, že keď sa vráti, čaká ju vysoký post.

Zdalo by sa, že príbehy dvoch sestier, ktoré sa do dvadsiatky od seba takmer nepohli, sa definitívne „rozpojili“ a každá pôjde veľmi odlišnou cestou.

Dvojdom

Jana a Peter si v tom čase začali stavať dom. „Keď som prišla domov, bola som šokovaná, čo za veľkú stavbu to je. Jana mi vysvetlila, že je to dvojdom, pričom v druhej časti má bývať Petrov brat Richard. Matne som si ho pamätala z Janinej svadby a prekvapilo ma,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie