Denník N

Pokus číslo 5: Smer rozhodne, ako dopadne voľba ústavných sudcov

Voľba kandidátov na ústavných sudcov. Foto N - Tomáš Benedikovič
Voľba kandidátov na ústavných sudcov. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak bolo cieľom nekonečného naťahovania voľby ústavných sudcov jej zneprehľadnenie a strata záujmu verejnosti, tak sa ho vládnej koalícii podarilo naplniť. Piate kolo výberu zaujíma len fajnšmekrov a zainteresovaných.

Keď v decembri 2018 vyhlásil predseda Národnej rady Andrej Danko voľbu kandidátov na ústavných sudcov, išlo o udalosť, ktorá priťahovala veľkú pozornosť. Po vianočných prázdninách sa s napätím čakalo, kto sa do voľby prihlási. Keď začiatkom roka na zoznam pribudlo meno predsedu Smeru Roberta Fica, stala sa z voľby ústavných sudcov vari ešte sledovanejšia udalosť ako rozbiehajúca sa prezidentská kampaň.

Platilo to v januári a vo februári. Kandidátov bolo štyridsať, no verejnosť zaujímal len jeden – Fico. Ten sa napokon vzdal ešte pred voľbou, keď bolo zjavné, že bez hlasov Mosta-Híd nemá šancu uspieť. Poslanci hlasovali po vypočutiach kandidátov verejne a výsledkom bola nula zvolených kandidátov.

Možno posledná šanca zvoliť si „svojich“

A odvtedy sa voľba naťahuje a naťahuje. Od januára už v parlamente prebehli ďalšie tri, v pondelok sa rozbieha piata. Za vyše pol roka neboli poslanci schopní zvoliť osemnásť kandidátov, z ktorých by hlava štátu vybrala deviatich ústavných sudcov.

V polovici februára pritom zostali na Ústavnom súde štyria namiesto trinástich sudcov. Deviatim sa skončilo funkčné obdobie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľba ústavných sudcov

Teraz najčítanejšie