Denník N

Ekonomický newsfilter: Útok dronov na najbohatšiu firmu sveta zaplatíme všetci

Satelitná snímka dymu, ktorý stúpa po útoku na zariadenie firmy Aramco na spracovanie ropy v Búkjaku v Saudskej Arábii. Foto - TASR/AP
Satelitná snímka dymu, ktorý stúpa po útoku na zariadenie firmy Aramco na spracovanie ropy v Búkjaku v Saudskej Arábii. Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

dobrá správa je, že po piatkovej polnoci neprišiel žiadny koniec sveta digitálneho obchodu. Hlboko v útrobách bánk určite vedia o problémoch, ktoré vyrobila nová smernica pre bezpečnosť na webe, ale masové komplikácie našťastie neprišli.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1190 slov, stačí vám naň 5 minút čítania. Pripravil ho Konštantín Čikovský.


1. Útok na najbohatšiu firmu sveta zdvihne svetové ceny

Dva z desiatich dronov vyslaných jemenskými povstalcami na obrie saudskoarabské ropné zariadenia v sobotu ráno zasiahli cieľ.

Z prevádzky vyradili kapacity vo veľkosti približne 5 percent svetovej produkcie.

Ide o najväčší výpadok saudskoarabských ropných zdrojov od čias, keď na zariadenia útočil Saddám Husajn počas prvej vojny v zálive.

Ceny pôjdu hore: Komoditní analytici sa cez víkend sporili len o tom, ako veľmi a na ako dlho to zdvihne ceny ropy. Spodné odhady rátajú s 10-percentným zvýšením ceny a niekoľkotýždňovými dozvukmi.

Pondelkové obchodovanie sa začalo prudkým rastom cien rôznych ropných zmesí až o takmer 20 percent. Nasledovalo vyhlásenie USA, že sú pripravené otvoriť strategické zásoby, čo rast cien stlmilo k hranici desiatich percent.

Spamätanie sa trhu z výpadku saudskoarabskej ropy môže byť celkovo pomalšie, lebo USA a Rusko v posledných mesiacoch zvyšovali svoju produkciu ropy, a tak ich aktuálne možnosti ešte viac zvýšiť produkciu sú menšie.

Prečo je to dôležité: 

  • Aj krátkodobý ropný šok môže spôsobiť v nervóznej svetovej ekonomike efekt, ktorý podporí spomalenie rastu.
  • Útok na najziskovejšiu firmu sveta Saudi Aramco zvýrazňuje malú odolnosť jej kapacít voči teroristickým útokom, keďže má relatívne veľa zariadení na relatívne malom území.
  • Americká vláda pripisuje podporu útoku iránskej vláde, ktorá má možnosti zabezpečiť jemenským povstalcom drahé drony. Celý incident bude preto vnímaný aj v kontexte americko-iránskych sporov.

 

Čo treba sledovať okrem cien ropy:  Strednodobo bude dôležité, či sa Európska únia dokáže dohodnúť na mechanizme, vďaka ktorému by európske a iné svetové firmy mohli obchodovať s Iránom napriek americkému embargu a on by sa zase prestal vyhrážať obnovením kontroverzného jadrového programu.

Návrat Iránu na trh by mu dal aspoň peniaze za ropu a bol by sčasti diplomatickou porážkou americkej politiky v oblasti. A tiež dôvodom, aby jeho politiku neurčovali radikálne revolučné gardy.

Čo to znamená pre Saudi Aramco: Najziskovejšia firma sveta pripravovala emisiu svojich akcií na burzu v roku 2021. Kým kráľovská rodina očakávala ohodnotenie firmy trhom na dva bilióny dolárov, analytici investorov skresali ich nádeje po sobotňajšom útoku na 1,5 bilióna.

Atak dvoch dronov tak podľa prvých odhadov stál Saudskú Arábiu na burzovej hodnote ich firmy 500 miliárd dolárov.


2. Lidl sľubuje e-shop aj na Slovensku

Šéf slovenského Lidla Matúš Gála v rozhovore pre Denník E tvrdí, že najziskovejší slovenský reťazec pripravuje na Slovensku vlastný e-shop.

Rozdiel oproti Tescu: Lidl chce cez web predávať len spotrebný tovar, na rozdiel od Tesca šéf nemeckej značky tvrdí, že predaj potravín cez internet je „ekonomicky nefunkčný model“.

Ako Lidlu pomôže web: Firma má problém s plánovaním predaja spotrebného tovaru na svoje jednodňové akcie.

Ak podcení záujem, tovar často nemá už v prvý deň akcie a hnevá tým zákazníkov.

Internetový predaj by Lidlu umožnil veľkorysejšie objednávky, pretože prebytky by mohol postupne predávať cez web.

Čo si ešte zapamätať z rozhovoru so šéfom Lidla:

  • do konca roku by Lidl chcel na Slovensku otestovať samoobslužné pokladnice, ale celkovo ich bude málo, lebo v obchodoch nemá dosť miesta,
  • v tomto finančnom roku (do jari 2020) Lidl expanduje najviac za uplynulých 5 – 6 rokov,
  • šéf reťazca tvrdí, že ich predavači  zarábajú o 20 % viac, než je priemer v brandži.

3. Kamenickému chýba miliarda

V piatok zasadol na ministerstve financií tzv. makrovýbor, ktorý schválil nové oficiálne vládne odhady vývoja ekonomiky.

Prečo je to dôležité:  

Prognózy makrovýboru a vzápätí aj daňového výboru sú záväzné pre tvorbu rozpočtu, hlavne pre výpočet príjmov štátu.

Aký je nový odhad: 

Výsledky makrovýboru sú zatiaľ tajné, ministerstvo financií ich zverejní najskôr v pondelok.

Predpokladať treba, že odhad rastu ekonomiky na tento aj budúci rok pôjde dole o zhruba jeden percentný bod.

Napríklad doteraz platný vládny odhad na tento rok klesne zrejme bližšie k dvom ako k trom percentám rastu.

Spolu so znížením odhadu rastu aj na budúci rok to znamená menšie príjmy pre práve sa tvoriaci rozpočet vo výške možno až miliardy eur.

Jediná dobrá správa: Makrovýbor, ktorý tvoria najmä analytici nezávislí od ministerstva financií, ráta v každom scenári s rastom slovenskej ekonomiky – v tomto aj v budúcom roku.

Recesia nám teda podľa nich nehrozí.


4. Kamenickému nevyšiel trik s daňou z tabaku

Minister financií nenašiel podporu pre prudké zvýšenie dane z cigariet a tabaku. Na rokovaní koaličnej rady sa jeho návrhu nezastala ani strana Smer, ktorej je nominantom.

Prečo je to dôležité: Neschválením dodatočných príjmov 100 miliónov eur (cca desatina percenta HDP) sa ešte viac znižuje šanca ministra financií, že pred Európskou komisiou obháji návrh rozpočtu na budúci rok.

Politický kontext:

  • Návrh na zdraženie cigariet v priemere o 40 centov za balíček by platil od februára, čiže by zasiahol spotrebiteľov tesne pred parlamentnými voľbami.
  • Minister financií Kamenický a predseda vlády Pellegrini dali návrh na zvýšenie dane bez vedomia zvyšku vedenia Smeru a koalície a navyše v deň, keď sa SNS nepodarilo cez vládu pretlačiť nákup osemkolesových transportérov a radarov za vyše pol miliardy eur.

Prečo Kamenickému na rozpočet nestačí koaličná väčšina: Minister financií musí do mesiaca (do 15. októbra) predložiť Európskej komisii dôveryhodný návrh rozpočtu na budúci rok.

Keďže základné parametre rozpočtu sú jasné, už teraz má podľa väčšiny zorientovaných pozorovateľov minister financií problém napísať rozpočet, ktorý by rátal s deficitom menším ako pol percenta HDP a aby jeho predpoklady zároveň neurážali úsudok analytikov Komisie.

Ak sa mu to nepodarí, začne Komisia so Slovenskom konanie, ktoré bude osobnou porážkou ministra financií, ale aj politickým problémom celej vlády pred jarnými voľbami.


5. Rekreačné poukazy pre malé firmy zrejme na budúci rok nebudú

Uhrádzanie 275 eur z 500-eurového rekreačného poukazu raz ročne ostane zrejme aj na budúci rok len povinnosťou firiem s viac ako 50 zamestnancami.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie