Denník N

Cséfalvayová: Zahraniční poslanci dvíhali obočia, keď ich Blaha zdravil „Ahojte, súdruhovia!“

Katarína Cséfalvayová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Katarína Cséfalvayová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Most-Híd sa dostal do vleku Andreja Danka, strana sa mala napríklad hlasnejšie ozvať, keď chválil Orbána, vraví o svojom odchode z koalície Katarína Cséfalvayová.

Šéfka parlamentného zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová (34) v pondelok odišla z Mosta-Híd aj z vládnej koalície. Vo veľkom rozhovore hovorí:

  • aké to bolo zostávať v koalícii, kde na ňu rok útočila SNS,
  • či vstúpi do strany Tomáša Druckera,
  • ako znášala, keď ju dezinformátori označovali za „Sorosovo dievča“,
  • prečo sa neozvala pri kauze Dankovej rigoróznej práce,
  • ale aj o tom, že pre výroky Ľuboša Blahu mal jeden z amerických diplomatov ochranku.

Aký význam má šesť mesiacov pred voľbami odchádzať z poslaneckého klubu a koalície? Je to len preto, že si chcete budovať politickú kariéru inde?

Nebola to ľahká koalícia už vo chvíli, keď sme do nej vstúpili. Ak si porovnáte, ako táto koalícia vyzerala vtedy, čím si prešla a ako to vyzerá dnes, zistíte, že rozdiel je markantný. Po vražde Jána Kuciaka, ale aj iných excesoch, ktoré sa stali, som si niekoľkokrát kládla otázku, či je lepšie odísť alebo zotrvať. Veľakrát som bola znechutená a sklamaná a chcela som tresknúť dverami.

Dlho ste to neurobili…

Vždy som si vyhodnocovala, či viac pomôžem tým, že zotrvám, alebo tým, že odídem do opozície, čo by sa zrejme stretlo s potleskom veľkej časti verejnosti. Ale čo by som tam vedela presadiť? Najmä odkedy som sa stala predsedníčkou parlamentného zahraničného výboru, som veľmi citlivo vnímala, že keby som svoje miesto uvoľnila, čakajú na to iní ľudia – z koalície či radov nezávislých poslancov –, ktorí by ho zaplnili. Vládu vnímam ako kormidlo, na ktorom je veľa rúk. Ak chcem, aby bolo držané aspoň ako-tak zmysluplne, bola by škoda sťahovať z neho ruku.

Teraz však odchádzate. Andrej Danko váš odchod z koalície predpovedal už v máji. Vravel vám: „Ak chceš odísť z koalície, tak odíď, aj tak raz odídeš.“ Čo teda bolo poslednou kvapkou, že odchádzate teraz, v septembri?

Už pred letom som avizovala, že budem rozmýšľať o svojej politickej budúcnosti. Nechcela som nič riešiť horúcou hlavou. To, čo vyšlo najavo počas leta pri procese s Marianom Kočnerom, napojenia na vysoké poschodia štátnej moci, konkrétne na ministerstve spravodlivosti, tak to ničomu nepomohlo. Moje rozhodnutie dozrievalo dlhší čas a rolu zohrala nielen koalícia, ale aj Most-Híd.

V akom zmysle?

Bola to strana, do ktorej som prichádzala ako domov. Bola som stotožnená s hodnotami, ktoré zastávala, aj s ľuďmi, ktorí ju reprezentovali, ako boli Lucia Žitňanská, Fero Šebej, ale aj Béla Bugár. Most-Híd bol pre mňa unikátnym projektom spolupráce nielen preto, že mám maďarskú národnosť, ale aj preto, že považujem za prospešné, aby takáto strana na Slovensku bola. Pred rokom by mi ani vo sne nenapadlo, že budem z Mosta odchádzať.

Tak čo sa stalo?

Čoraz viac som sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dobrá voľba

Most-Híd

Rozhovory

Tomáš Drucker

Slovensko

Teraz najčítanejšie