Denník N

Tá „pravá“ Snehulienka

Snehulienka a sedem trpaslíkov v nemeckom meste Lohr am Main. Foto - Wikiedia
Snehulienka a sedem trpaslíkov v nemeckom meste Lohr am Main. Foto – Wikiedia

Skupina priateľov si zo žartu vymyslela príbeh o skutočnej Snehulienke, nájdu sa ľudia, čo ho berú ako vedecký fakt.

Autor je etnológ

Tohtoročná uhorková sezóna slovenskú tlač nepostihla v takej miere ako inokedy, veď sa stále objavovali a objavujú také politické udalosti (škandály!), o ktorých sa dá a treba hovoriť.

Asi preto sa tu na rozdiel napríklad od maďarských médií neobjavila, aspoň ja som to nepostrehol, senzačná správa o tom, že v nemeckom meste Bamberg našli náhrobok tej pravej Snehulienky a že v tamojšom diecéznom múzeu je teraz prístupný aj pre širokú verejnosť.

Disciplínu, ktorá nie je schopná ironicky sa pozerať aj (!) na seba, ani nemôžeme pokladať za pravú vedu. Trošku sebairónie nezaškodí ničomu, teda ani folkloristike.

Jeden vtipný Nemec (ale veď podľa všeobecne známeho stereotypu Nemci nemajú žiadny zmysel pre humor!), menovite Hans Traxler, v roku 1963 napísal „vedeckú monografiu“, v skutočnosti paródiu vedeckej monografie, pod názvom Pravda o Janíčkovi a Marienke, v ktorej referuje o tom, že sa mu „podarilo“ nájsť „historické“ korene známej rozprávky Grimmovcov. Zároveň založil aj novú „vednú disciplínu“, archeológiu rozprávok („Märchenarcheologie“).

Na dôvažok sa jeho virtuálnemu spolupracovníkovi podarilo odkryť aj „autentické“ základy svetoznámej medovníkovej chalúpky v okolí mestečka Spessart. To všetko, samozrejme, zo žartu.

Na podnet tejto knižky potom o dve desaťročia neskôr traja veselí chlapi z Lohr am Main na čele s tamojším promovaným lekárnikom založili „inštitúciu fabulológie“,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie