Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O antisemitizme v Británii a o polemike medzi ľavicovými židmi

Foto - TASR
Foto – TASR

Antropológ David Graeber je jeden z najvýznamnejších súčasných ľavicových intelektuálov, jeho kniha preložená aj do češtiny – „Dluh: prvních 5000 let“ – bola bestsellerom, je aj autorom slávneho sloganu hnutia Occupy Wall Street „My sme 99 percent“. Jeho eseje a články sú vždy čítané s veľkým záujmom a aj ten posledný vyvolal veľkú pozornosť.

Pre portál OpenDemocracy totiž napísal text s titulom „Po prvý raz v živote mám strach byť židom„. Píše, že žijeme v časoch, keď je „rasizmus normou“, nacisti pochodujú ulicami európskych a amerických miest a nacionalistická propaganda zasiahla už aj Londýn, kde žije.

Podstatou jeho textu je však obrana britskej ľavice združenej okolo labouristov Jeremyho Corbyna. Ten je často obviňovaný z toho, že je zakuklený antisemita a že nevie – alebo nechce – urobiť v strane poriadok s otvorenými antisemitmi, najmä takými, ktorí podporujú Palestínu a ktorých nenávisť voči štátu Izrael má často antisemitské rysy.

Graeber sa Corbyna aj labouristickej strany zastáva, keď hovorí, že antisemiti sú všade a u konzervatívcov je ich ešte podstatne viac. Problém labouristov je, že sa stali masovou stranou, do ktorej vstúpili desaťtisíce najmä mladých ľudí, a je to strana, ktorá je otvorená širokej diskusii. Potom sa, samozrejme, stane, že sa nájdu ľudia, ktorí „nemajú tréning hovoriť do mikrofónu“ a povedia veci, ktoré vyvolajú škandál.

To však môže byť niekedy dokonca na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie