Denník N

Režisér seriálu Za sklom: Realita nám ponúkla ešte väčšiu chobotnicu, než sme si mysleli

Režisér Róbert Šveda. Foto - Kristián Šeffer/JOJ
Režisér Róbert Šveda. Foto – Kristián Šeffer/JOJ

Už 1. októbra odštartuje na TV JOJ tretia séria kriminálky Za sklom inšpirovaná vraždou novinára Jána Kuciaka. „Politika do nášho života zasahuje výraznou mierou a malo by sa to odrážať aj v seriáloch,“ hovorí režisér Róbert Šveda.

Spomínate si, ako ste sa cítili, keď ste sa dozvedeli, že na Slovensku zavraždili novinára a jeho snúbenicu?

Pamätám si, že sa ma tá správa výrazne dotkla a veľmi ma ovplyvnila. Síce som nebol na úplne prvom smútočnom zhromaždení, lebo som ležal chorý v posteli, ale na ďalšom som už bol a potom som chodil na protesty skoro pravidelne. Je to pre mňa zásadná udalosť, ktorá nemá v našich dejinách obdobu.

Keďže som v minulosti točil Najväčšie kriminálne prípady Slovenska a všeobecne točím veľa kriminálok, vražda pre mňa nie je nikdy „iba“ vraždou. Nie sú to len dve mŕtve telá na zemi, ako by sa to mohlo niekomu zdať. Rukami mi prešlo množstvo policajných spisov a vždy, keď vidím obete nafotené s číselkami na zemi, uvedomujem si, že to boli reálni ľudia s vlastným životným príbehom. A v tomto prípade bol ten životný príbeh uťatý úplne nezmyselne.

Keď som neskôr robil nominačné filmy na ocenenie Biela vrana, bol som rád, že cenu získali práve novinári. Natočili sme vtedy oveľa viac materiálu, ako sme nakoniec potrebovali, lebo ma veľa vecí aj osobne zaujímalo, a tak som využil situáciu.

Je podľa vás skutočná vražda, navyše s takým politickým a spoločenským významom, vhodnou inšpiráciou pre televíznu kriminálku?

Podľa mňa áno. Keď som si čítal scenár, ktorý napísali Valeria Schulczová a Roman Olekšák, bol som rád, že v seriáli Za sklom bude aj táto linka. Prvá a druhá séria boli takisto inšpirované slovenskou realitou a, žiaľ, aj táto brutálna vražda je slovenskou realitou.

Myslím si, že aj v seriálovej tvorbe by sme mali postupne posúvať hranice. Nemá to byť iba zábava. Nestačí len rozprávať milé vtipné príbehy o rodičoch, ktorí sú s deťmi na chate alebo chodia do práce a trápia sa so svojimi vzťahovými problémami. V skutočnosti do našich životov výraznou mierou zasahuje aj politika a páči sa mi, keď sa to odráža v seriáloch. Stačí si zobrať ako príklad Černobyľ

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie