Denník N

Warrenová vyrástla na favoritku. Voliči sa však boja aj toho, či by žena porazila Trumpa

Elizabeth Warrenová na mítingu v sobotu v štáte Massachusetts. Foto - TASR/AP
Elizabeth Warrenová na mítingu v sobotu v štáte Massachusetts. Foto – TASR/AP

Senátorka z Massachusetts má za sebou úspešné leto: jej kampaň láka davy a v prieskumoch sa posunula na druhú pozíciu k Berniemu Sandersovi.

Ešte na jar to s prezidentskými ambíciami Elizabeth Warrenovej nevyzeralo najlepšie. V prieskumoch mala sedem percent, vysvetľovala, že nie je až taká Indiánka, ako tvrdila predtým, a odstúpil aj šéf jej kampane pre financie.

Senátorka z Massachusetts sa však pozviechala a v priebehu leta išla jej podpora nahor. Hoci je stále na druhom a treťom mieste, mnohí veria, že práve ona môže napokon vyhrať nomináciu strany v prezidentských voľbách.

Stávkové kancelárie v zahraničí, ale aj na Slovensku majú na ňu najnižší kurz (a teda najvyššiu šancu) z demokratov.

V pondelok Warrenová usporiadala v New Yorku míting, na ktorý prišlo odhadom 20-tisíc ľudí – zatiaľ najväčší dav v jej kampani.

Samozrejme, veľkosť mítingov nemusí znamenať aj celkovú podporu voličov, no práve nárast popularity 70-ročnej senátorky je hlavná téma v kampani za posledné týždne.

Bidenova výhoda

Prvé primárky medzi demokratmi prídu vo februári budúceho roku, teda o päť mesiacov. No podľa prieskumov – a potvrdzuje to aj vývoj prieskumov z predchádzajúcich kampaní – sa zdá, že súperom Donalda Trumpa takto o rok bude jeden z trojice Joe Biden, Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová.

Títo traja sedemdesiatnici sa v prieskumoch odtrhli od ostatných kandidátov, Kamala Harrisová sa k nim pridala len na chvíľu.

Priemer posledných prieskumov – Biden (zelenou) – 26,2 percent, Warrenová (hnedou) – 17 percent a Sanders (modrou) – 16,8 percent. Zdroj – RealClearPolitics

Lídrom je stále Joe Biden, hoci podpora bývalého viceprezidenta v porovnaní s obdobím pred letom klesla. Biden sa môže spoliehať hlavne na Afroameričanov – takmer polovica z nich tvrdí, že by volila muža, ktorý robil osem rokov dvojku Barackovi Obamovi.

Pomáha mu aj to, že je obľúbený medzi staršími konzervatívnejšími Afroameričanmi alebo staršími voličmi vo všeobecnosti.

Biden má navyše ďalšiu výhodu. V prieskumoch mu vychádza,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Svet

Teraz najčítanejšie