Denník N

S jedným dieťaťom všetko krásne fungovalo, tak chceli ďalšie. Teraz čakajú tretie a márne hľadajú pestúnku

Petra Ben Ari s deťmi. Foto - Lilian Spoor
Petra Ben Ari s deťmi. Foto – Lilian Spoor

Podnikateľka Petra Ben Ari z Prahy sa stará o dvoch synov a pritom pracuje ako prekladateľka a tlmočníčka z kórejčiny. Jej príbeh je súčasťou seriálu českého Deníka N, v ktorom rodičia opisujú, ako zvládajú skĺbiť starostlivosť o malé deti a kariéru.

S tým, že bude pracovať aj po narodení detí, 36-ročná Petra vždy počítala. „Keby som si dala na niekoľko rokov pauzu, už sa k tomu asi nikdy nevrátim, pretože by som prišla o aktívnu znalosť jazyka,“ vysvetľuje.

Ďalším dôvodom boli peniaze – ako podnikateľka by dostala len veľmi nízku materskú. Zároveň pripúšťa, že vlastne ani nikdy nechcela prestať pracovať. „Odjakživa mi bolo blízke, že budem stále niečo robiť a úplne sa nevyradím z prevádzky,“ tvrdí.

V čase, keď sa jej narodil prvý syn, chodila tlmočiť až trikrát týždenne, k tomu robila aj nejaké preklady. „Takže sme sa snažili čo najrýchlejšie nájsť pestúnku, aby som mohla pokračovať v práci,“ spomína.

„Hneď po pôrode som musela otvoriť počítač a odpovedať aspoň na niektoré pracovné maily. Zhodou okolností šiel práve do tlače môj druhý knižný preklad. Nie som naň práve hrdá, pretože znížená pracovná pohotovosť sa na ňom neblaho podpísala. Tiež sa mi začali ozývať klienti, kedy už budem môcť zase tlmočiť,“ pokračuje.

Okrem toho, že nechcela prísť o zákazky, to bolo výhodné aj finančne, pretože v tej dobe zarábala viac ako manžel.

Kým neodišla, všetko šlo hladko

Rodina mala šťastie a už dva mesiace po pôrode našla paniu, ktorá sa okrem bábätka starala aj o domácnosť. „Bola schopná uvariť, upratať, postarať sa o bielizeň, všetko fungovalo,“ pochvaľuje si Petra s tým, že malý syn si na pestúnku rýchlo zvykol.

„Neraz som mala dokonca pocit, že to s ním vie ešte lepšie ako ja, pretože ako prvorodička som si, samozrejme, nebola vždy úplne istá,“ dodáva. Opatrovateľka ju naučila veľa vecí, napríklad ako časovať príkrmy alebo ako dieťa jednoducho uspať.

Vďaka pomocníčke sa jej v prvom roku podarilo zladiť materstvo s prácou viac-menej bez problémov. „Všetko išlo hladko, získali sme sebavedomie, že to vlastne ide. Manžel pracoval na plný úväzok, ja som zvládla približne trištvrte úväzku a dokázala som zarobiť dosť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Vzťahy

Teraz najčítanejšie