Denník N

Prírodovedec: Každý druh, ktorý sa v prírode premnoží, na to jedného dňa doplatí

Entomológ Peter Fedor je profesorom na Katedre environmentálnej ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič
Entomológ Peter Fedor je profesorom na Katedre environmentálnej ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič

V New Yorku sa inteligencia zásadne vozí v metre – v Bratislave sa vozíme v autách, vraví entomológ z UK Peter Fedor.

„Neobviňujem bežného človeka, ktorý nemá dostatok environmentálnych znalostí. Obviňujem vzdelaných ľudí, že ochranu prírodného a kultúrneho dedičstva nepovažujú za prioritu. Keď mám na promóciách prejav, študentom vždy zdôrazňujem, že náš vklad do nich stál za niečo až vtedy, keď si uvedomia, že prírodné a kultúrne dedičstvo – ktoré sú navzájom prepojené – majú neoceniteľnú hodnotu. Celé to je vo vzdelávaní a v zmene priorít spoločnosti,“ hovorí vedec Peter Fedor.

V nedávnom dokumente BBC o klimatickej zmene povedal prírodovedec a moderátor, sir David Attenborough, že „v tejto chvíli čelíme najväčšej hrozbe za ostatných niekoľko tisíc rokov – klimatickej zmene“. Súhlasíte s ním?

Povedal by som, že je to významná hrozba, akej čelí ľudstvo, nie planéta ako celok. Osobne považujem klimatickú zmenu za jednu z najvážnejších environmentálnych hrozieb, lebo hrozieb, ktorým čelíme, je viac. Podobných udalostí zažila naša planéta už viacero a nie je prekvapená z toho, že ku klimatickej zmene dochádza, ale z toho, že sa deje tak rýchlo a drasticky. Jej efekt je znásobený ďalšími sprievodnými javmi, napríklad globalizáciou. Podľa mňa je ľudská spoločnosť najslabším ohnivkom v celom systéme.

Je človek najviac ohrozený klimatickou zmenou?

Som o tom presvedčený. Ohrozená je najmä spoločnosť, na ktorú je zvyknutý.

Prečo?

Človek je vo svojej podstate náročným tvorom, niekedy až rozmaznaným. Klimatická zmena ovplyvňuje nielen naše zdravie, ale aj ekonomiku. Ako spoločnosť sme zvyknutí na istý komfort a je možné, že sa v budúcnosti budeme musieť uskromniť.

Zníži sa pre klimatickú zmenu životná úroveň?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Príroda

Rozhovory

Veda

Teraz najčítanejšie