Denník N

Smer a SNS na otázku o klimatickej zmene nereagujú. Ostatní chcú do roku 2050 uhlíkovo neutrálne Slovensko

Ilustračné foto. Zdroj - Flickr.com/n4i Photo
Ilustračné foto. Zdroj – Flickr.com/n4i Photo

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok vystúpi na summite OSN, kde opäť zopakuje, že Slovensko chce do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovo neutrálne hospodárstvo. Znamená to, že ako krajina nevyprodukujeme viac emisií, než zvládneme absorbovať, napríklad vďaka lesom alebo technológiám.

„Som hrdá, že dnes Slovensko patrí do skupiny krajín, ktoré majú ambiciózne klimatické ciele, uvedomujú si vážnosť klimatickej krízy a dôležitosť konkrétnych krokov na domácej aj medzinárodnej úrovni,“ napísala Zuzana Čaputová v utorok na Facebooku.

K cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu sa prihlásila väčšina európskych krajín. Premiér Peter Pellegrini (Smer) po stretnutí s prezidentkou v júni sľúbil, že bude túto politiku presadzovať aj v Európskej únii.

V piatok v Bratislave študenti na ďalšom proteste budú opäť apelovať na politikov, aby sa sústredili na tému klimatickej krízy. Podporili ich aj dve najväčšie slovenské univerzity, Slovenská technická univerzita a Univerzita Komenského. Spolu so Slovenskou akadémiou vied tvrdia, že klimatickú zmenu a jej prejavy už nie je možné spochybňovať ani podceňovať. „Už nie je čas na diskusiu, konajme!“ vyzvali verejnosť.

Podľa slovenských vedcov v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že ľudstvo otepleniu Zeme zabráni. „Na záchranu života na tejto planéte je potrebné okamžite podniknúť kroky, pre ktoré je nutná medzinárodná kooperácia. Je načase sa rozhodnúť, či chceme za každú cenu dosahovať rast a snažiť sa o maximalizáciu výroby a konzumu, alebo by sme mali prehodnotiť tieto základné imperatívy, z ktorých vychádza súčasné nastavenie spoločenských vzťahov,“ vyhlásili zástupcovia UK, STU a SAV.

Politických strán sme sa preto pýtali, či sa budú usilovať o to, aby bolo Slovensko do roku 2050 uhlíkovo neutrálne, či majú tento sľub aj v predvolebnom programe a akými opatreniami to chcú dosiahnuť.

 

Smer

Na otázky neodpovedal.

 

SNS

Strana na otázky neodpovedala.

 

Karol Galek a Anna Zemanová, SaS

V strane SaS sme presvedčení,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Slovensko

Teraz najčítanejšie