Denník N

Kočnerov manuál o tom, ako byť zlý

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Je pravdepodobné, že Kočner a jeho spojenci budú potrestaní väzením, nemali by sme však očakávať, že tak skončí aj Robert Fico.

Ian Fleming v knihe Casino Royale vložil do úst svojho hrdinu Jamesa Bonda tieto vety: „Existuje kniha o dobre a ako byť dobrý, ale neexistuje kniha o zle a ako byť zlý. Diabol nemá prorokov, ktorí by napísali jeho Desať prikázaní, a nemá tím autorov, ktorí by napísali jeho životopis. Všetko, čo máme, sú len príklady živých ľudí, ktorí nie sú dobrí.“ Takto Bond (ten knižný je na rozdiel od filmového melancholik plný pochybností) premýšľa o zloduchovi Le Chiffreovi, nad ktorým napokon zvíťazil.

Bond nemohol tušiť, že jedného dňa takáto kniha o zle vznikne, a už vôbec mu nemohlo napadnúť, že krajinou jej pôvodu bude Slovensko. Tou knihou sú dialógy Mariana Kočnera s jeho spojencami. Dialógy, ktoré mali zostať naveky utajené, sa ich zverejňovaním stávajú manuálom, ktorý Bondovi tak chýbal, manuálom, „ako byť zlý“.

Knihu musí niekto ešte dešifrovať, lebo dekódovanie Threemy je len prvou podmienkou. Zlo a zločin treba pomenovať a jednou takou inštitúciou bude – dúfajme – súd, ktorý povie, kto spáchal zločin, a rozhodne o treste. Nasledovať by mala úľava, že spravodlivosť existuje.

Lenže úľava bude iba čiastočná. Súd sa totiž bude riadiť zákonmi, ktoré definujú zločin, nie samotné zlo. Ak aj Kočner a jeho spojenci budú potrestaní, takmer naisto súd nepošle do väzenia tých, ktorí zločinu vydláždili cestu, ale sami ho nepáchali. Hovorí sa im politici.

Súdy sú v tom nevinne

Časť spoločnosti tak bude mať pocit, že spravodlivosť neexistuje, lebo strojcovia zla zostanú nielen na slobode, ale možno aj pri moci.

Súdy sú v tom však nevinne. Trest pre politikov – ako správne chápal Winston Churchill, keď už počas vojny navrhoval popraviť nacistických pohlavárov – je „politickou otázkou, nie právnou“. A keďže na Slovensku je našťastie mier, politici sa trestu vyhnú.

Niet pochýb o tom, že bývalý premiér Robert Fico napomáhal zlo, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Marian Kočner

Teraz najčítanejšie