Denník N

Pracovný trh volá po nemčinároch – uplatnite sa vďaka kurzu zadarmo

Na Slovensku zamestnávajú nemecké a rakúske firmy až 185-tisíc ľudí. Napriek tomu u nás rapídne klesá výučba nemeckého jazyka.

Kým v roku 2009 sa nemčinu učilo 173 300 žiakov na stredných školách, v minulom to nebola ani polovica. K maturite dokonca šlo len 2678 z nich. Nemecky hovoriace firmy pritom nevedia obsadiť desaťtisíce pozícií. Len v IKT sektore ich chýba viac než 13-tisíc. Pomocnú ruku preto IT odborníkom podáva už štvrtý raz STENGL IT Akademie s kurzom nemčiny zadarmo!

Kým v roku 2009 sa nemčinu učilo 173 300 žiakov na stredných školách, v minulom školskom roku to bolo len 80 040.

Nedostatok nemčinárov akútne pociťuje IT sektor. Podľa portálu Profesia.sk dnes firme trvá až 8 týždňov, kým nájde vhodného odborníka. Znalosť nemčiny z databázy CV spoločnosti uvádza 43% ľudí, na úrovni C1 a C2 je to však iba 10%. Faktom pritom ostáva, že okrem veľkého dopytu po odborníkoch IT firmy ponúkajú rôzne benefity a dokonca vyšší platový bonus na základe úrovne nemčiny, ktorý sa môže vyšplhať až na 400 eur mesačne. A tiež naopak. Absencia nemčiny sa stáva dôvodom na odmietnutie uchádzača o zamestnanie.

S kurzom za lepším pracovným miestom 

STENGLI IT Akademie www.stenglakademie.sk je preto výbornou príležitosťou, ako sa zadarmo zdokonaliť v nemčine. Andrej Petrovaj, autor projektu a výkonný riaditeľ stengl, a. s., ktorá kurz organizuje, je presvedčený, že naša krajina a ľudia budú mať ďaleko vyššiu konkurencieschopnosť, ak sa spojí odbornosť a jazyková vyspelosť. „Máme dlhodobý cieľ, ktorým je vzbudiť povedomie o potrebe vzdelávania sa v nemčine v podstatne vyššej miere, a to aj v časoch hospodárskeho rastu, vysvetľuje Petrovaj.

Spoločnosť stengl, a. s. sa preto púšťa už do 4. ročníka projektu, ktorý je spojením IT sektora a nemčiny. „Predchádzajúce ročníky nás utvrdili v zmysluplnosti nášho zámeru. Po celý čas k nám prichádza pozitívna odozva jednak od samotných absolventov kurzu, ale aj od zvyšnej IT komunity. Zároveň sme veľmi radi, že nachádzame podporu v akademickej sfére,dopĺňa výkonný riaditeľ.

Tohtoročnými partnermi STENGL IT Akademie sú Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, Rakúsky inštitút v Bratislave a záštitu nad projektom prebralo Rakúske veľvyslanectvo v SR.

Prečo STENGL IT AKADEMIE

Zámer projektu vyzdvihuje prodekanka Fakulty informatiky a informačných technológií STU Viera Rozinajová. Na fakulte študuje IT odbor okolo 1200 študentov. Angličtina je pre nich povinná, bez nej sa v IT svete prakticky nedá žiť. Nemčina je vzhľadom na našu zemepisnú polohu veľmi užitočná a otvára IT pracovníkom dvere k zaujímavým pozíciám, uviedla.

Pridáva sa aj Jana Homolová, riaditeľka Rakúskeho inštitútu v Bratislave, ktorý je partnerom projektu. Keď sa dnes povie itečkár, väčšina z nás si predstaví človeka sediaceho pred počítačom, ktorý niečo programuje. IT, to nie je len o programovaní, ale aj o kontakte s kolegami a so zákazníkmi, o oblasti predaja a zákazníckej podpory. Je skvelé, že tu máme už štvrtý rok projekt, ktorý dá príležitosť záujemcom na sebe popracovať, a upozorňuje na aktuálnu potrebu pracovného trhu, myslí si.

Kurz nemčiny je špeciálne ušitý na mieru IKT odborníkom. Po jeho absolvovaní zvládnu odbornú terminológiu, e-mailovú aj osobnú komunikáciu a dokážu sa tiež podieľať na firemných projektoch. Podmienky zapojenia sa do kurzu v Bratislave pritom nie sú náročné. Stačí mať viac ako 18 rokov, nemčinu na úrovni B1 a prejsť trojkolovým výberovým konaním.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť na stránke www.stenglakademie.sk a výuka s native lektorom sa začne v októbri.

 

 

Nezaradené, Slovensko

Teraz najčítanejšie