Denník N

Ako vysvetlím mame, že nechcem plastovú fľašu? Keď youtuberi učia deti o životnom prostredí

Youtuberka Natália Pažická
Youtuberka Natália Pažická

Vplyvní ľudia na YouTube a Instagrame prechádzajú na ekologický život. Majú vplyv – takmer každý deň dostávajú fotografie od tínedžerov, ako zbierajú odpadky.

Ešte pred rokom nakrúcala slovenská youtuberka Patra Bene videá s názvami ako „Objednala som si slizy za 100 eur a spojila ich“ alebo „7 dní som jedla IBA pizzu“. Aj vďaka týmto videám má youtuberka z Bratislavy na svojom kanáli 210-tisíc odberateľov. Video o slizoch malo viac ako milión zhliadnutí a ako jedla iba pizzu, si zatiaľ pozrelo takmer 500-tisíc ľudí.

Keď sa teda v júli rozhodla Patra Bene natočiť video o tom, ako zbiera odpadky, mala potenciál zasiahnuť širšiu masu mladých ľudí ako väčšina ekologických občianskych združení. Vo videu nazbierala Patra v Bratislave na asi 50 štvorcových metroch tri veľké tašky odpadkov. „V ten deň mi prišlo asi päťdesiat fotiek od detí, ako zbierajú smeti. A dodnes mi príde minimálne jedna fotka denne, na ktorej deti zbierajú odpadky,“ hovorí youtuberka. Vtedy si uvedomila, aký veľký dosah môže mať na správanie tínedžerov.

Nie je to však video plné fráz, inak by si ho nepozrelo 200-tisíc ľudí. Patra vo videu pri každom odpadku žartuje, aj keď na záver svojich sledovateľov už seriózne vyzýva: „Ak uvidíte na zemi nejaký odpad alebo sáčok, proste hocičo, čo nepatrí na zem, tak to proste zdvihnite. Je to práveže úctyhodné, keď dvihneš odpad, nie hanba.“

Kvôli ekológii som odmietla tisíce eur za fotku

Po vzore zahraničných youtuberov sa aj tí slovenskí začínajú venovať ekologickým témam. Nejde pritom iba o videá na YouTube. Ekologické správanie ukazujú známi mladí ľudia čoraz viac aj cez svoje instagramové účty.

Jeden z najsledovanejších slovenských youtuberov Expl0ited má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Médiá

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie