Denník N

Odkaz MMŠ: O interrupciách, ktoré sa robia aj vo veľmi neskorom štádiu tehotenstva, a o dileme jednej lekárky

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

V Izraeli nie je postoj k interrupciám odvodený od práva ženy na slobodné rozhodnutie, ale od postoja štátu k obyvateľstvu.

Chavi Eve Karkowská je lekárka, ktorá sa špecializuje na odhaľovanie vývojových defektov plodu v maternici. V tejto profesii zažíva neustále dilemy matiek aj lekárov: ak zistí, že plod môže mať vývojové chyby, ale nie je si istá, povie to budúcej matke, ktorá sa musí rozhodnúť, či pôjde na interrupciu.

Karkowská má svoju prácu rada a v princípe je zástankyňou interrupcií, ktoré chápe ako právo žien na samostatné rozhodnutie o svojom tele. Pred rokom sa presťahovala kvôli manželovej práci z Ameriky do Izraela, kde pokračuje vo svojej profesii. Skúsenosť s izraelským prístupom k interrupciám však do značnej miery otriasla jej presvedčením o absolútnom „práve na voľbu“. V tejto dlhej eseji vysvetľuje prečo.

Americký právny systém umožňuje prerušenie tehotenstva aj v neskorej fáze, právny výklad je taký, že interrupcia je zakázaná až v okamihu, keď by dieťa mohlo prežiť aj mimo maternice. To je zhruba niekde okolo 23. týždňa (z bežných 40 týždňov tehotenstva), lenže moderná medicína posúva tento termín pomaly už k 22. týždňu. A faktom je aj to, že hoci americká ústava priznáva žene právo na prerušenie tehotenstva, v praxi pribúdajú štáty, ktoré sa snažia interrupcie v neskoršom štádiu znemožniť.

Lekárka Karkowská píše podrobne o tom, ako sa s pacientkami rozpráva, ak z ultrazvuku zistí, že dieťa má defekt, napríklad malú hlavu. Prežíva s nimi ich dilemy, a ak je žena rozhodnutá si dieťa ponechať, aj keď je veľké riziko, že sa narodí hendikepované, pomáha jej čo najlepšie sa pripraviť na to, čo ju čaká. A rovnako rešpektuje, ak sa ženy rozhodnú pre interrupciu, a v tejto eseji ich obhajuje, lebo mnohokrát zažila, ako ťažko a bolestne sa pre takú interrupciu rozhodujú.

Skúsenosť z Izraela však nabúrala jej pevné presvedčenie, že ženy majú za každých okolností právo sa rozhodnúť. Izraelské zákony

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie