Denník N

Kovařík: Morálka našej spoločnosti dopomohla tomu, ako fungoval Kočner

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Peter Kovařík, bývalý elitný policajt, ktorý na Úrade vlády priamo pod premiérom riadi odbor prevencie proti korupcii, okrem iného vysvetľuje, ako môže využiť informácie o Kočnerovej Threeme. V rozhovore tiež hovorí o tom:

  • či Smer jeho meno len nezneužil na boj proti korupcii;
  • ako protikorupčné protesty a vražda Jána Kuciaka ovplyvnili vnímanie korupcie na Slovensku;
  • ako by sa mali sudcovia s vážnymi podozreniami vysporiadať;
  • ako by sa mali zmeniť majetkové priznania;

„Na to, aby sa stíhala korupcia na najvyšších poschodiach, by ju museli tí najvyšší predstavitelia páchať.“ Spomeniete si, kto to povedal?

Spomínam si na medializované výroky exministra vnútra. Nechcem sa zapájať do tejto diskusie a komentovať to, pretože on tvrdil, že to bolo vytrhnuté z kontextu. Ale viackrát bolo jasne povedané, že korupcia je prierezovo všade, a nemôžeme sa tváriť, že sa to najvyšších miest netýka.

Takže ani vy ste v januári 2017 neverili slovám Roberta Kaliňáka? 

My pracujeme s rizikami korupcie a tie riziká sa odvíjajú od nejakých zásad. A jeden z významných vplyvov je moc. Hovorím o monopole moci a o svojvoľnosti v rozhodovaní. Ohrozenou skupinou sú teda politici, sudcovia, prokurátori, ale aj vysokí štátni úradníci. Nemá zmysel sa nad tým zamýšľať, musíme pracovať na tom, aby sa priestor na akékoľvek možnosti znižoval.

Keď ste pred dvomi rokmi nastupovali na úrad vlády, tak ste nemali problém s tým, že budete spájaný so Smerom? 

Počul som takúto poznámku, ale skutočne si myslím, že nemáme už čas sa tváriť, s kým teraz áno, či nie. Jasne mi bolo na začiatku povedané, že budem mať voľné ruky. Očakávalo sa odo mňa, že posuniem prevenčnú časť korupcie dopredu, čo sa snažíme napĺňať. Nemyslím si, že štátny úradník má zvažovať svoju pozíciu podľa toho, kto bol zvolený. To je na voličoch.

Cítite sa apolitický?

Cítim sa tak a cítim plnú podporu. Nikdy som sa nestretol s tým, že by mi niekto povedal, do toho už nechoď, toto je už priveľa alebo niečo podobné.

Nastupovali ste, keď bol premiérom Robert Fico. Verili ste, že boj proti korupcii myslí úprimne?

Myslím

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie