Denník N

Keď sa zranil Messi, Barcelona vytiahla 16-ročného chlapca, ktorý hneď začal strieľať góly

Fati oslavuje gól, ktorý strelil Valencii. Foto - TASR/AP
Fati oslavuje gól, ktorý strelil Valencii. Foto – TASR/AP

Ako malý chlapec kopal do handrovej lopty v uliciach Bissau, hlavného mesta západoafrickej krajiny Guinea-Bissau. Keď mal šesť rokov, jeho rodina sa presťahovala do Španielska a po desiatich rokoch mu tlieskalo viac ako 80-tisíc ľudí na štadióne Camp Nou.

Šikovné ľavé krídlo či útočníka začali prezývať „Šperk La Masie“, keďže do prvého tímu Barcelony sa dostal ako odchovanec slávnej klubovej akadémie. „Diabol sa volá Ansu Fati,“ napísalo periodikum El País v titulku, pričom využilo slávny výrok talianskeho trénera Fabia Capella, ktorý kedysi za diabla označil Argentínčana Lionela Messiho.

Fati začal hrať za prvý tím Barcelony iba na konci augusta, ale aj tak ho vo veľkom k Messimu prirovnávajú. Bývalého brankára Santiaga Canizaresa sa v televíznom štúdiu moderátori opýtali, či je nadšenie okolo talentovaného Fatiho prehnané. „Nie,“ odpovedal.

Hral s povolením rodičov

Tréner Barcelony Ernesto Valverde ho vytiahol do seniorského tímu na konci leta, keď mu v ofenzíve chýbali viacerí dôležití hráči. Messi si po náročnom období, keď reprezentoval aj Argentínu na Copa América, privodil ľahšie zranenie a pre zdravotné problémy nemohli nastúpiť ani Ousmane Dembele a Luis Suárez.

Na zápas teda nominoval aj Fatiho, ktorý dal v minulej sezóne v mládežníckych zápasoch 56 gólov v 29 stretnutiach. Potreboval však oficiálne povolenie od rodičov, aby sa mohol zápasu zúčastniť. To, samozrejme, dostal a sadol si na lavičku proti Realu Betis, popri futbalistoch svetovej triedy ako Ivan Rakitić, Arturo Vidal či Samuel Umtiti.

Valverde ho v 78. minúte poslal na ihrisko a po zápase sa o ňom začalo hovoriť. Aj Messi, ktorý v zápase nenastúpil, pridal na svoj instagramový profil fotografiu, na ktorej Fatiho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie