Denník N

Smer a sedem malých trpaslíkov (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Petková, Choleva a Janček vyberajú udalosť, prešľap a podcenený moment týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Sme tu navyše. Sme navyše v doprave, v umiestňovaní detí do škôlky, rodičov do domovov dôchodcov, v čakaní na STK, u lekára, na vybavenie dokladov, na súdne rozhodnutie, na stavebné povolenie a potom na kolaudáciu. Všade sme nadbytoční, všade sme navyše. Určite nie preto, že je nás na Slovensku veľa. Ani preto, že by bolo málo tých, ktorí sa majú starať o poskytnutie verejnej služby či zúradovanie byrokratických povinností. Jednoducho preto, že moc je odtrhnutá od politiky a politika od reality. Slovensko je jedna nepohodlná čakáreň, kde sú občania navyše.

Jediné inštitúcie, ktoré pociťujú nedostatok občanov, sú politické strany. Ibaže tie nemajú záujem o občanov, ale o voličov. A tak máme na politickej scéne Smer a sedem malých trpaslíkov. Takých malých, že menšinová vláda má dôveru parlamentu.

Prešľap týždňa

Výtvarné diela Benku, Bazovského a ďalších velikánov plesnivejú v skladoch galérie. Akt vlastizrady. Vlastenectvo sa nevytvára vyvesením vlajky nad mestom, v ktorom likvidujeme nenahraditeľné symboly a diela našej identity.

 

Ján Štrasser, spisovateľ

Prešľap týždňa

„Stará“ opozícia (OĽaNO, SaS) sa zmieta vo svojich vlastných krízach, ale, ako vidieť, nebude im robiť problém účinkovať aj v tých nevlastných. Skúsenejší Sulík už jednu slušnejšiu vládu zvalil, Matovič urputne váľa druhú v čase, keď ona existuje len v nádejach slušných ľudí. Tomu sa hovorí konzervatívne správanie! Hrádza proti ficizmu začína nápadne pripomínať stavbu nemocnice na Rázsochách.

Schizma týždňa

„Kľúčové je, že som vyslal signál, že do volieb ideme spolu a chceme spolupracovať,“ povedal predseda SaS Richard Sulík po svojom opätovnom zvolení v rozhovore pre .týždeň. O dva dni „do volieb spolu“ znamená, že bez Galka, Rajtára a zrejme aj ďalších „rebelov“. SaSulík – líder opozície? To máme pred sebou peknú minulosť!

Podcenená udalosť

Koaliční poslanci za pomoci zopár im oddaných si odhlasovali novelu tlačového zákona, v ktorej je právo na odpoveď. Do neba volajúca hlúposť a navyše celkom zbytočná, keďže právo na odpoveď už dávno presunuli na svojich internetových trolov, ktorými sú často oni sami. Keby slušní ľudia mali odpovedať na ich urážky a lži na sociálnych sieťach, jednak by nestíhali robiť nič zmysluplné, a navyše by klesli na ich intelektuálnu a ľudskú podúroveň. Keď to občas a skôr nechtiac čítam, len si povzdychnem s legendárnym Karlom Krausom: „To už ani neignorujem!“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie