Denník N

Čaputová vystúpi, Babiš nie, Trump nepríde. Na klimatickom samite prehovoria lídri krajín, čo niečo robia

V Sydney vyšlo do ulíc 80-tisíc ľudí.
V Sydney vyšlo do ulíc 80-tisíc ľudí.

Za boj s klimatickou zmenou štrajkovalo v Austrálii najviac ľudí od vojny v Iraku, v Nemecku sa zúčastnilo podľa organizátorov 1,4 milióna ľudí.

Neoficiálne motto klimatického samitu, ktorý sa začína v sobotu v New Yorku, by mohlo byť: dosť bolo rečí, chceme vidieť činy.

„Neprineste si prejavy, prineste si plány,“ povedal tento týždeň svetovým lídrom generálny tajomník OSN António Guterres.

Samit, ktorý vyvrcholí v pondelok, kedy sa ho zúčastnia lídri štátov, je v podstate jeho dieťa. Podobne ako jeho predchodca Pan Ki-mun v roku 2014, aj on usporiadal stretnutie, ktoré priamo nesúvisí s každoročnými konferenciami COP (Konferencia zmluvných strán), na ktorých sa napríklad v roku 2015 dohodla aj Parížska zmluva.

Jeho cieľom je však prinútiť krajiny, aby zintenzívnili boj proti zmene klímy.

„Prehrávame boj proti klimatickej zmene. Očakávam, že sa na samite oznámi a predstaví množstvo zmysluplných plánov na redukciu emisií v ďalšej dekáde, aby sme dosiahli uhlíkovú neutralitu v roku 2050,“ povedal generálny tajomník OSN tento týždeň.

Čaputová vystúpi

Guterres preto nechce počúvať len reči a možnosť vystúpiť nedostane každý. Prednosť budú mať štáty, ktoré niečo v boji proti klimatickej zmene urobili alebo sľúbili urobiť.

Medzi nimi bude aj Slovensko. V pondelok medzi 11:00 a 11:30 newyorského času (na Slovensku je o šesť hodín viac) vystúpi s prejavom slovenská prezidenta Zuzana Čaputová, ktorá do USA odletela v piatok.

„Bude hovoriť o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Príroda, Svet

Teraz najčítanejšie