Denník N

Moral Insanity môže byť divadelnou inscenáciou roka, má najviac nominácií na ceny Dosky

Z inscenácie Moral Insanity v Prešovskom národnom divadle.
Z inscenácie Moral Insanity v Prešovskom národnom divadle.

Asociácia súčasného divadla zverejnila nominácie na Divadelné ocenenia sezóny – DOSKY 2019, ktoré vstúpili už do 24. ročníka. Nominácie určujú kritici, teoretici a publicisti, ktorých bolo tento rok 46.

Najviac nominácií – šesť – získala inscenácia Moral Insanity Prešovského národného divadla, ktorá vznikla voľne podľa románu Umberta Eca. V hlavných kategóriách sa ešte často skloňovali Fyzici (Činohra SND) a Zem pamätá (SKD Martin).

Mená víťazov vyhlásia 10. novembra počas galavečera, ktorý bude prvýkrát v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. Tento rok je znovu možné zapojiť sa do SMS hlasovania o Divadlo sezóny, v ktorom fanúšikovia z celého Slovenska rozhodnú o tom, kto získa finančný dar 5-tisíc eur.

Nominácie

Najlepšia inscenácia

Friechrich Dürrenmatt: Fyzici, réžia: Jan Klata, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava
Jiří Havelka, Róbert Mankovecký a kol.: Zem pamätá, réžia: Jiří Havelka, Slovenské komorné divadlo Martin
Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity, voľne podľa románu Umberta Eca, réžia: Júlia Rázusová, Prešovské národné divadlo, Prešov

Najlepšia réžia

Jiří Havelka za réžiu inscenácie Jiří Havelka, Róbert Mankovecký a kol.: Zem pamätá, Slovenské komorné divadlo Martin
Júlia Rázusová za réžiu inscenácie Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne podľa románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo, Prešov
Jan Klata za réžiu inscenácie hry Friechrich Dürrenmatt: Fyzici, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

Najlepší ženský herecký výkon

Zuzana Konečná za postavu Anny v inscenácii hry Thomas Vinterberg, Mogens Rukov: Komúna, Divadlo Astorka Korzo ’90, Bratislava
Barbora Andrešičová za postavu Alexa Chandlera v inscenácii dramatizácie románu Anthony Burgess: Mechanický pomaranč, Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Tatiana Poláková za postavu Márie Stuartovej v inscenácii hry Fridrich Schiller: Maria Stuartová, Štátne divadlo Košice

Najlepší mužský herecký výkon

Peter Brajerčík za herecký výkon v inscenácii Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne na motívy románu Umberta Eca, réžia: Júlia Rázusová, Prešovské národné divadlo, Prešov
Tomáš Grega za postavu Karola Duchoňa v inscenácii hry Jiří Havelku, Róberta Mankoveckého a kol.: Zem pamätá, réžia: Jiří Havelka, Slovenské komorné divadlo, Martin
Daniel Fischer za postavu Dionýza v inscenácii hry Euripides: Bakchantky, réžia: Rastislav Ballek, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

Najlepšia scénografia

Júlia Rázusová v spolupráci s Dianou Strauszovou za scénografiu k inscenácii Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne na motívy románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo, Prešov
Michal Lošonský za scénografiu v inscenácii Joseph Heller: Hlava XXII, Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Justyna Łagowska za scénografiu v inscenácii hry Friechrich Dürrenmatt: Fyzici, Činohra Slovenského národného divadla

Najlepší kostým

Diana Strauszová za kostýmy v inscenácii hry Jána Palárika: Drotár, Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Boris Hanečka za kostýmy v inscenácii Gioachino Rossini: Otello, Štátna opera Banská Bystrica
Katarína Holková za kostýmy v inscenácii hry Euripides: Bakchantky, Činohra Slovenského národného divadla

Najlepšia scénická hudba

Ivana Mer & Cristian Estrella za hudbu k inscenácii Michal Ditte, Iveta Ditte Jurčová: Pastierska symfónia, Divadlo Pôtoň, Bátovce
Martin Husovský za hudbu k inscenácii Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne na motívy románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo, Prešov
G-Bod a Danosť za hudbu k inscenácii hry Gesine Schmidt a Andres Veiel: Kopanec, Divadlo Jána Palárika v Trnave

Mimoriadny počin v oblasti činohry

Dramaturgia, réžia, kolektívny herecký výkon v inscenácii hry Gesine Schmidt a Andres Veiel: Kopanec, Divadlo Jána Palárika v Trnave
Mária Danadová a Monika Kováčová za koncept a réžiu inscenácie Neviditeľní, Bratislavské bábkové divadlo, Bratislava
Peter Brajerčík a Júlia Rázusová za text k inscenácii Moral Insanity voľne podľa románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo, Prešov

Mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla

Michal Gulán za tanečný výkon v postave 12-ročného Chaplina v inscenácii Daniel de Andrade, Carl Davis: Tulák Chaplin, Balet Slovenského národného divadla, Bratislava
Zuna Vesan Kozánková, Martina Hajdyla Lacová a Lívia Méndez Marín Balážová za choreografiu inscenácie 3×20 Ženy, Divadlo Štúdio tanca Banská Bystrica
Jozef Vlk za réžiu inscenácie Jób, Debris Company, Bratislava

Mimoriadny počin v oblasti operného divadla

Zi-Zhao Guo za postavu Otella v inscenácii opery Gioachino Rossini: Otello, Štátna opera Banská Bystrica
Vinicius Kattah za hudobné naštudovanie opery Giuseppe Verdi: Otello, Štátne divadlo Košice
Titusz Tóbisz za postavu Otella v inscenácii opery Giuseppe Verdi: Otello, Štátne divadlo Košice

Cena SLSP pre Divadlo sezóny

Hlasujte v diváckej ankete do 31.10. a možno práve váš hlas rozhodne o tom, ktoré slovenské divadlo získa tento rok finančný dar 5000 € od Slovenskej sporiteľne.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Divadlo

Kultúra

Teraz najčítanejšie