Denník N

Čo všetko by ste mali vedieť o vagíne

Foto - Slovart
Foto – Slovart

Kniha Bez hanby o ohanbí dodáva ženám odvahu hovoriť o svojom tele.

Hanbíme sa za bolesť medzi nohami, vložky skrývame pod tričkom, menštruačné kŕče sa snažíme pretrpieť bez náznaku. Opatrne sa púšťame do rozhovorov o počatí, tehotenstve aj pôrode. Všetko to súvisí s tými najintímnejšími časťami ženského tela, ktoré v nás vyvolávajú úzkosť a neistotu. A pritom je to v mnohých prípadoch len pre nedostatok informácií.

Kniha Bez hanby o ohanbí (vyd. Slovart, 2019) prináša ucelený a veľmi detailný pohľad na vagínu, teda na tému, o ktorej sa nahlas nehovorí, a pritom je pre každého (áno, aj pre mužov) veľmi dôležitá.

Sviežim jazykom a miestami vtipným spôsobom ju napísali nórske lekárky Nina Brochmannová a Ellen Stokkenová Dahlová. Motivovali ich k tomu mýty o ženskom pohlavnom orgáne aj časté otázky, ktoré dostávali od žien o fungovaní tela.

Ako medičky začínali v komunite prisťahovalkýň z krajín ako Somálsko, Eritrea a Afganistan a všimli si, že aj keď pochádzajú z oveľa konzervatívnejších komunít, majú rovnaké otázky ako ich kamarátky.

„Aj keď máme v Škandinávii viac sexuálnej výchovy ako v iných krajinách, stále to nie je dosť,“ povedala ešte vlani pre Huffington Post Ellen Stokkenová Dahlová.

Vedeli ste, že…

„Celkovo platí, že to, či žena mala pohlavný styk, nemožno zistiť pohľadom medzi jej nohy. Panenská blana ešte nezaručuje, že žena sa nikdy nemilovala. Jej neprítomnosť nesvedčí ani o tom, že sex

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knižné recenzie

Kultúra

Teraz najčítanejšie