Denník N

O klimatickej hrozbe netreba presvedčiť len politikov, ale aj voličov

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Nič proti demonštráciám za klímu, ale uspejú až vtedy, ak doma presvedčíte aj dedka, babku a susedov.

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Pred začínajúcim klimatickým samitom v New Yorku sa treba západných demokratických politikov proti výčitkám demonštrujúcej mládeže a aktivistov čiastočne zastať. Ak proti zmene klímy nepodnikajú potrebné razantné kroky, ne je to vždy len pre ich neschopnosť či lenivosť.

Demokratický politik sa obvykle riadi tým, čo chcú jeho voliči. Ak voliči hrozbu klimatickej zmeny nedoceňujú, aspoň nie natoľko, aby boli ochotní sami priniesť nejaké obete a niečoho sa vzdať, od politika tiež nečakajme zázraky.

Neodporujú tomu nutne ani výsledky prieskumu, ktorý tento týždeň zverejnili v Nemecku a podľa ktorých by tam 63 percent opýtaných ochranu klímy uprednostnilo i pred hospodárskym rastom. Nemecko je extrémne ekologicky uvedomelá krajina a v tomto skôr výnimka ako pravidlo. Plus je otázka, ako by tento prieskum dopadol potom, ak by na Nemcov naozaj doľahla hroziaca ekonomická recesia.

Neznamená to, že sú demokratickí politici úplne bez viny a zodpovednosti. Majú alebo môžu mať oveľa lepšie informácie ako väčšina voličov a môžu urobiť oveľa viac preto, aby voličom vážnosť situácie vysvetlili. U väčšiny z nich by im to však neprinieslo popularitu, ba naopak.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Komentáre

Teraz najčítanejšie