Denník N

Denník N spustil kóšer podcast o židovskom svete. Naším sprievodcom je liberálny rabín Miša Kapustin

Napriek našej historickej skúsenosti s holokaustom, počas ktorého bola väčšina slovenských židov vyvraždená, je antisemitizmus na Slovensku znovu na vzostupe.

Bolo to vidno aj počas prezidentskej kampane, keď konšpiračné médium prikreslilo Zuzane Čaputovej nos, aby vyzerala viac „židovsky“. Nedá sa to prehliadnuť ani v slovenskom parlamente, kde sa medzi poslancov dostali otvorení antisemiti.

Do redakcie nám často chodia emaily, kde sa nadáva do „židovských fašistov“.

Znovu sa šíria konšpirácie o židovskej svetovláde a za všetkým sa hľadá sprisahanie.

Slovensko však nie je ojedinelým ostrovom vo svojej xenofóbii a rasizme, ktorá sa týka viacerých etnických a náboženských menšín. V Maďarsku vláda oficiálne financuje takzvaný konšpiračný antisemitizmus. Vykreslila dokonalý obrázok nepriateľa žida so zákerným úsmevom. Vyvesila ho na bilbordy a dala mu meno George Soros.

V Nemecku sa židia začali báť nosiť kipy, svoje tradičné pokrývky hlavy, známe aj ako jarmulky. V Británii sa antisemitizmus rozmohol v najväčšej opozičnej Labouristickej strane a nenávistné útoky voči židom narástli rekordne aj v takom kozmopolitnom meste, ako je New York.

Za nenávisťou je často nevedomosť a nezáujem spoznať nepoznané. Najľahšie sa útočí na niekoho, koho sme nikdy nestretli a ani sa s ním nerozprávali.

Rozhodli sme sa preto, že sa pokúsime zbúrať predsudky, mýty a konšpirácie, ktoré sa šíria o židoch, v špeciálnom podcaste. Budeme sa v ňom otvorene, vážne aj veselo rozprávať o židoch, judaizme, židovskej kultúre a tradícii.

Nazvali sme ho kóšer podcast a na pomoc sme si zavolali špeciálneho hosťa – liberálneho rabína, ktorý po ruskej okupácii Krymu emigroval na Slovensko, kde sa ho ujala bratislavská židovská obec.

Miša Kapustin pozvanie prijal a stane sa tak naším sprievodcom židovským svetom, ktorý zverejníme vždy v nedeľu. Pripravujeme aj rozhovory s ďalšími hosťami v závislosti od témy.

Kóšer podcast moderuje a pripravuje reportér Denníka N Mirek Tóda. Prvé dve epizódy sa venujú tomu, kto sú židia, a novému židovskému roku.

Originálnu zvučku kóšer podcastu nahrala kapela Mojše Band.

Ak máte otázky, ktoré by ste chceli rabínovi Kapustinovi položiť, alebo nápady na témy, ktoré by sme mohli rozobrať, napíšte nám na mailovú adresu mirek.toda@dennikn.sk.

Podcast Denníka N

Svet

Teraz najčítanejšie