Denník N

Každý človek chce pekný domov. Aj rebelujúci tínedžer

Projekt Duša a film Ligy za duševné zdravie a Kina Film Europe premietne nórsky film Vegas o trojici tínedžerov, ktorým priateľstvo nahrádza nekompletné, rozbité rodiny.

Keď nórska tínedžerka Marianne, pendlujúca medzi profesionálnymi rodinami, rozpráva o tom, ako jej mama pracuje v kasíne v Las Vegas a stále ju pozýva na návštevu, je každému jasné, že to celkom nesedí. Marianne si vymýšľa a bráni sa tak pred oveľa surovšou realitou. Jej mama nie je vo Vegas, ani ju nechce. Má svoje vlastné problémy.

Ani jej dvaja kamaráti Thomas a Terje nie sú pre svojich rodičov prioritou. Thomasova mama sa nevie vymaniť spod moci násilníckeho partnera, Terjeho otec zase zo smútku spôsobeného tragickou smrťou manželky. Výsledkom je, že obaja sa de facto svojich detí vzdajú.

Títo ľudia – už nie deti a ešte nie dospelí – sú na svete prakticky sami, bez najbližšej rodiny. Úrady ich umiestnili do centra pre mládež v ohrození, kde im všetci hovoria, že je to len dočasné riešenie. Čo bude v blízkej budúcnosti, im však nikto nevie povedať.

Vegas, ako sa volá nórsky film, ktorý v rámci projektu Ligy za duševné zdravie a Kina Film Europe premietnu v pondelok 30. septembra, je pre nich nablýskaným snom, predstavou o super svete. Oni sa zatiaľ pretĺkajú v chaose, nezvládajú svoj hnev, ktorý obracajú voči iným aj voči sebe. Ubližujú si, ubližujú iným, rebelujú, ale stále veria, že sa ich rodičia zmenia, že sa zbavia závislostí, že sa pozbierajú, že si ich zoberú späť domov, že budú normálna rodina.

„Deti sú od svojich rodičov závislé. Neprežijú bez nich. Preto medzi nimi vzniká silné puto, ktoré má svoju výnimočnosť. Viera v to, že rodičia sa zmenia, že sa o nich znova budú vedieť postarať, im pomáha prežiť.  Ak by ju nemali, ocitli by sa v prázdnote, kde niet žiadnej nádeje,“ vysvetľuje špeciálna pedagogička Zuzana Zimová, ktorá bude viesť diskusiu po filme.

Rodinu ti nahradia kamaráti

Marianne, Thomas a Terje však v istom momente stratia nádej, že ich rodičia sa zmenia, že ich život sa zmení. Marianne zradia po matke aj jediní blízki príbuzní (teta a strýko), Thomasova mama nesplní podmienky kurately a Thomas a jeho malý brat sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie