Denník N

Západný nezáujem dáva Rusku v Afrike voľnú ruku

Ruský prezident Vladimir Putin bol sám agentom KGB, neskôr sa stal šéfom FSB. Foto - TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin bol sám agentom KGB, neskôr sa stal šéfom FSB. Foto – TASR/AP

Kremeľ zarába peniaze a vyrába rozbroje, kým Európa a Amerika celý kontinent ignorujú.

Autor je britský novinár a spisovateľ

Rusko je svojim susedom na ťarchu, ale chýbajú mu peniaze a iné prostriedky, ktoré sú nutné, aby bolo globálnou superveľmocou. Tento povzbudivý fakt pôsobil vždy upokojujúcim dojmom. Lenže ako sa ukazuje, nie je to celkom pravda. Je to vidno napríklad na tom, ako sa v poslednom čase cieľom ruských vplyvových operácií stáva Afrika.

Kremeľské väzby k tomuto kontinentu sa budú pretriasať na budúci mesiac na prvom africko-ruskom samite, ktorý sa bude konať v čiernomorskom letovisku Soči. Tejto udalosti, ktorej budú spolupredsedať ruský prezident Vladimir Putin a egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí, sa zúčastní viac ako 50 afrických lídrov.

Nechcete pomôcť?

Čo sa týka obchodu a infraštruktúry, Rusko nemá silu ako Čína, no má iné prednosti. Jednou z nich je správny čuch na politické potreby afrických diktátorov, ďalšou je trebárs doma precvičovaná znalosť špinavých trikov. Ruskí predstavitelia, ako minister zahraničia Sergej Lavrov. často urobia prvý krok, ktorý má napríklad podobu pomoci obalenej do eufemistických pojmov ako „optimalizácia“ či „konzultácia“. V skutočnosti ide o gangsterské ponuky. Ruskí „politickí technológovia“ ponúkajú expertné poradenstvo vo všetkých aspektoch ovplyvňovania volieb – od uplácania cez propagandu po kybernetické útoky. Žoldnieri, skrátka, zvyšujú bezpečnosť.

Hlavnou silou je tu ruská polovojenská organizácia Wagner Group, ktorá hrá dôležitú úlohu aj vo vojnách na Ukrajine a v Sýrii. Jej vlastníkom je Jevgenij Prigožin, oligarcha blízky Kremľu, ktorý popiera tvrdenia amerických žalobcov, že stál za ruským zasahovaním do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Náklady sú nízke, výnosy vysoké. Ruský štát získa diplomatickú podporu v OSN, zväčší svoju vojenskú prítomnosť vo svete a pribudnú mu možnosti, ako sa vyhnúť sankciám. Ruské spoločnosti (a jednotlivci) zbohatnú. Každý je šťastný, pravda, až na Afričanov trpiacich v biede a pod zlou vládou.

Radšej sa nepýtať

Isté detaily ruských špionážnych aktivít sa tento rok objavili v uniknutých dokumentoch, ktoré zverejnila investigatívna jednotka založená niekdajším ropným magnátom Michailom Chodorkovským. Týkajú sa aspoň trinástich afrických krajín. Vyšetrovanie BBC z apríla sa zase sústredilo na aktivity desiatok záhadných Rusov, ktorí rozdeľovali peniaze a dohadovali podporu počas prezidentskej kampane na Madagaskare.

Lenže pýtať sa príliš veľa otázok môže byť nebezpečné.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie