Denník N

Moria sa okysľujú a otepľujú. Do konca storočia môže hladina oceánu stúpnuť o meter aj viac, do pohybu sa dajú milióny

Ilustračné foto – Flickr/Andrew Goad
Ilustračné foto – Flickr/Andrew Goad

Každý rok sa do oceánov roztopí zhruba 220 gigaton vody z ľadovcov – oceány sa otepľujú, dvíha sa ich hladina a mení sa pH. Nová správa orgánu OSN varuje pred vplyvom klimatickej zmeny na oceány, pobrežné, polárne a horské oblasti.

Smútočným pochodom vo švajčiarskych Alpách si pred pár dňami asi stovka ľudí pripomenula takmer úplný zánik ľadovca Pizol. Podobné podujatie sa konalo pred niekoľkými týždňami aj na Islande, kde v dôsledku zmeny klímy prišiel o svoj štatút ľadovec Okjökull.

Vedci odhadujú, že tento rok sa v Grónsku roztopí rekordné množstvo ľadu, a varujú, že ľadovce na Aljaške sa topia 100-násobne rýchlejšie, ako sme si mysleli v minulosti.

„Každý rok sa do oceánov roztopí zhruba 220 gigaton vody z pevninských ľadovcov,“ vraví pre Denník N odborník na oceány Phil Williamson z University of East Anglia.

„Podľa nových odhadov sa hladina svetového oceánu zdvihne do konca storočia o 0,6 až 1,1 metra, ak rapídne neznížime emisie skleníkových plynov. No nemožno vylúčiť, že nárast bude ešte väčší,“ dodal zahraničný vedec.

Williamson je spoluautorom novej správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC, orgán Organizácie Spojených národov) o vplyve klimatickej zmeny na oceány, pobrežné, polárne a horské oblasti.

Správa vyšla v túto stredu a niekoľko rokov na nej pracovalo viac ako sto vedcov z 36 krajín. 900-stranový report obsahuje skoro 7-tisíc citácií.

Okysľovanie oceánov

Štúdia IPCC vysvetľuje, že oceány spomaľujú globálne otepľovanie, lebo fungujú ako špongia, ktorá nasáva nadmerné teplo a CO2.

„Svetový oceán absorbuje okolo štvrtinu z 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Príroda

Teraz najčítanejšie