Denník N

Podcast: Žijeme spolu v krajine, kde sme obaja cudzinci. Tri ženy opisujú, aké to je

Ilustračné foto - Flickr.com/Carlos Ebert
Ilustračné foto – Flickr.com/Carlos Ebert

Máme tri možnosti: žiť v mojej krajine, v jeho krajine alebo v cudzine. Štvrtou možnosťou je, že sa rozídeme a každý si založí svoj vlastný život, opisuje Lenka svoju naliehavú dilemu.

Dvadsaťosemročná Lenka z Bratislavy pôvodne prišla za svojím rumunským priateľom do Barcelony na jeden rok. Dnes sú tam spolu už tri. Ona tam pracuje, on si nedávno dokončil doktorát. Viacerí z Lenkiných priateľov doma na Slovensku už majú rodiny, kupujú si autá, byty a začínajú sa usádzať.

Lenka a jej priateľ tiež častejšie hovoria o svojej budúcnosti. „To, čo teraz riešime, je, ako bude vyzerať naša budúcnosť v tom zmysle, že ani jeden z nás nie je v Španielsku doma. Neriešime, že sme teraz tu spolu, ale čo bude v budúcnosti, keď budeme mať rodinu a deti. Kde budeme, či sa môže stať, že ani jeden z nás už nikdy nebude žiť vo svojej krajine,“ rozpráva Lenka.

V tejto chvíli ani jeden z nich je pripravený a ochotný presťahovať sa do domovskej krajiny svojho partnera. Lenka to vysvetľuje tým, že sa im obom zdá, že by to bol návrat „do horšieho“.

Priateľ sa bojí, že by si na Slovensku nenašiel dobre platenú prácu, Lenka si myslí, že hoci Rumunsko podobne ako Slovensko patrilo v minulosti do východného bloku, predsa len je na tom horšie ako Slovensko.

Lenka cíti, že ich vzťah sa ocitol v bode zlomu. „Máme tri alternatívy: Slovensko, Rumunsko a zahraničie. A potom je aj štvrtá, že by sme sa rozišli a každý sa vrátil do svojej krajiny a našiel si tam vlastný život. To by bolo možno najjednoduchšie, ale zároveň

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie