Denník N

Odkaz MMŠ: O ekonomickom úspechu a reformách v Portugalsku, na ktoré doplácajú nižšie vrstvy aj príroda

Zhorená krajina a autá lemujúce cestu po veľkom lesnom požiari v Portugalsku. Foto - TASR/AP
Zhorená krajina a autá lemujúce cestu po veľkom lesnom požiari v Portugalsku. Foto – TASR/AP

Najvýrečnejším príkladom neoliberálneho prístupu ľavicovej vlády je situácia v portugalských lesoch.

Portugalsko je v novinách ako The Economist alebo Financial Times chválené ako krajina, ktorá sa spamätala z krutej hospodárskej krízy vďaka reformám a vrátila sa nielen k rastu HDP, ale aj k finančnej stabilite. Tie isté čísla však vidí celkom inak francúzsky ľavicový mesačník Le Monde Diplomatique, ktorý publikoval dlhú reportáž o Portugalsku, kde budú v októbri parlamentné voľby.

Reportáž sa začína výjavom z protestu 50 aktivistov začiatkom júna, ktorí sa zhromaždili pred ministerstvom rozvoja a bývania. Protestovali proti rapídne rastúcim cenám bytov v hlavnom meste Lisabone, v dôsledku čoho sú denne ľudia vyhadzovaní na ulicu, lebo nie sú schopní platiť nájomné.

Príkladom je 83-ročná Maria Nazaréová Jorgeová, ktorá žila v jednom byte 40 rokov a platila nájomné 200 eur mesačne. Lenže majiteľ bytu razantne zvýšil cenu, ktorú Maria nedokáže zvládnuť.

Táto prudká zmena v bytovej politike, ktorá fakticky zrušila limity na výšku nájomného, sa odohrala ešte za bývalej pravicovej vlády v rokoch 2011 – 2015. Majitelia nehnuteľností totiž dostali prednosť pred nájomníkmi. Zákon síce stále prikazuje, že nájomné pre Portugalcov nesmie byť vyššie ako 300 eur, ale pre cudzincov je strop 3000 eur. Majitelia teda začali využívať právne kľučky a vyhadzovať miestnych nájomníkov, byty prerobili na apartmány a prenajímajú ich turistom cez Airbnb. Lisabon je dnes mesto s najvyšším podielom Airbnb v Európe, v niektorých štvrtiach je to aj polovica bytov. Centrum Lisabonu sa vyprázdňuje a zapĺňajú ho turisti.

V roku 2015 sa vlády ujali socialisti, ktorí zmiernili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie