Denník N

Na prezidentku čaká najvážnejšia úloha od nástupu do paláca. Ako bude vyberať ústavných sudcov

Foto – Deník N/Gabriel Kuchta
Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Ktorí z kandidátov na Ústavný súd získali doteraz najviac hlasov a ako sa prezidentka hneď na začiatku dostala pre túto tému do sporu s Robertom Ficom.

Prezidentku Zuzanu Čaputovú čaká po návrate z New Yorku najťažšia úloha, pred akou doposiaľ v úrade stála. Z pätnástich mien musí vybrať šiestich ústavných sudcov.

Je to jedna z kľúčových kompetencií hlavy štátu. Správa o zvolení chýbajúcich štyroch kandidátov zastihla prezidentku na zahraničnej pracovnej ceste v sídle OSN. Vie, že keď sa v piatok vráti, musí začať s výberom budúcich ústavných sudcov.

Čaputová z New Yorku odkázala, že svoje rozhodnutie nechce unáhliť, ale určite ho nebude ani odkladať. Keďže na Slovensko príde až v piatok, je pravdepodobné, že s výberom sa začne radiť so svojimi poradcami v pondelok.

Asi sa nedá očakávať, že by menovanie vedela prezidentská kancelária zabezpečiť už na utorok. V stredu aj vo štvrtok je Čaputová na stretnutí prezidentov Vyšehradskej štvorky v Českej republike, a menovanie nových ústavných sudcov teda možno očakávať najskôr v piatok budúceho týždňa. Pravdepodobnejší je však až ten ďalší týždeň.

O svojej predstave o budúcich ústavných sudcoch Čaputová hovorila už počas prezidentskej kampane. Ako prezidentská kandidátka napísala, že „sudcom Ústavného súdu má byť uznávaná, bezúhonná a nezávislá osobnosť s vysokým morálnym kreditom“.

V stredu parlament zvolil štyroch posledných kandidátov. Všetci štyria kandidovali už od prvej voľby na začiatku roka, vtedy dostávali hlasy najmä od opozície. Teraz sa k nim priklonila aj koalícia.

Spor s Ficom

Prezidentka sa pre tému ústavných sudcov dostala do prvého otvorenejšieho konfliktu s predsedom najsilnejšej vládnej strany Robertom Ficom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľba ústavných sudcov

Slovensko

Teraz najčítanejšie