Denník N

Je veľké ako 98 ihrísk a plné modernej techniky. V Číne otvorili megaletisko od Zahy Hadid

Pekinské letisko Daxing. Foto - TASR/AP
Pekinské letisko Daxing. Foto – TASR/AP

Pekinské letisko Daxing s rozlohou 98 futbalových ihrísk bude kontrolovať cestujúcich na základe rozpoznávania tváre.

Na predmestí čínskeho Pekingu vzniklo jedno z najväčších a zároveň najdrahších letísk na svete. Stavbu projektovalo architektonické štúdio Zahy Hadid, ktoré navrhlo aj novú obytnú štvrť Sky Park Residence v Bratislave.

Pekinské letisko Daxing v stredu slávnostne otvoril čínsky prezident Si Ťin-pching. Stihol to pred 1. októbrom, keď Číňania oslávia 70. výročie založenia Čínskej ľudovej republiky, pripomína denník Guardian.

Nové letisko, ktoré sa nachádza približne 50 kilometrov od centra mesta, na predmestí Ta-sing, by za rok 2025 malo odbaviť 72 miliónov pasažierov a dva milióny ton nákladu. Pomôže mu k tomu päť obrovských letiskových hál, ktorých dizajn pripomína z vtáčej perspektívy morskú hviezdicu.

Červená farba striech, ktoré sú pokryté solárnymi panelmi, odkazuje na kultúrnu históriu Číny, pričom vzhľad interiéru so zvlnenými bielymi stenami má byť vyjadrením otvorenosti voči svetu a oslavou leteckej dopravy.

98 futbalových ihrísk

Letiskový komplex projektovala britská architektka irackého pôvodu v roku 2014, teda dva roky pred svojou smrťou. So svojimi kolegami tak dokončila návrhy letiska s rozlohou väčšou ako 700-tisíc štvorcových metrov, čo je približne 98 futbalových ihrísk.

Na pekinskom predmestí ho postavili za necelých päť rokov, pričom náklady podľa BBC presiahli 11 miliárd dolárov.

Fungovanie letiska by sa malo rozbehnúť počas týždňa, keď sa na jeho dráhach ocitnú prvé komerčné lety z celého sveta, vrátane európskych ako napríklad Finnair či British Airways.

Pri slávnostnom otvorení jeho dráhu otestoval Airbus A380 čínskej leteckej spoločnosti China Southern Airlines, ktorý je najväčším dopravným lietadlom na svete.

V rámci letiska budú spojenia medzi terminálmi zabezpečovať elektromobily, pričom cesta k letovým bránam by nemala trvať viac

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie