Denník N

7 dobrých správ: Americký vojak cestou po vyznamenanie zachránil dieťa na palube lietadla

Americký vojak Kenneth O’Brien. Foto - Facebook/AFSOC Commander
Americký vojak Kenneth O’Brien. Foto – Facebook/AFSOC Commander

V kenských slumoch dobrovoľníci pomáhajú zachraňovať deti, Kuneradský zámok sa pravdepodobne dočká obnovy a firma Mattel predstavila rodovo neutrálnu bábiku. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.

1. Vyskúšajte si život v Görlitzi zadarmo

Východonemecké mesto Görlitz ponúka ubytovanie na mesiac zadarmo, píše denník Guardian. Radnica, ktorú od júna vedie Octavian Ursu, prisťahovalec z Rumunska, chce za to od svojich nových obyvateľov spätnú väzbu. Tá by mala zistiť, čo od mesta ľudia očakávajú a čo im tam zas chýba. Vedenie mesta predpokladá, že im to pomôže zvrátiť pokles v počte obyvateľov, ktorý sa od roku 1989 znížil o 25 percent.

Do projektu sa zapojila novinárka Eva Bodenmüllerová s partnerom Carstenom Borckom, ktorý sa živí ako umelec. Po ich štvortýždňovom pobyte v Görlitzi chválili mesto za množstvo obchodov s biopotravinami, vegetariánske reštaurácie, v spätnej väzbe tiež navrhli zlepšiť regionálnu dopravu.

„Je to veľmi hektické, ak máte len štyri týždne na to, aby ste sa pokúsili zoznámiť s ľuďmi a mestom a splnili si svoju úlohu,“ povedala o svojom pobyte v Görlitzi pre britský denník Bodenmüllerová, ktorá žila v Berlíne aj Mníchove. „Ak by sme tu mohli zostať dlhšie, mohli by sme odísť, vrátiť sa a mať lepšiu šancu pochopiť mesto.“

Görlitz medzitým dostal vyše 150 žiadostí o zapojenie sa do projektu. Niektoré prišli od Maďarov, Čechov, Britov aj Američanov.

2. V kuchyni mala majstrovské dielo

Obraz Krista, na ktorom sa mu ostatní vysmievajú, visel roky v kuchyni severofrancúzskeho mesta Compiègne. Majiteľka domu sa domnievala, že ide len o starú maľbu pochádzajúcu z Ruska. V júni sa Francúzka rozhodla dom predať, a preto pozvala odborníkov, aby jej majetok spolu s nábytkom a ostatnými vecami nacenili.

Experti na umenie odhalili, že maľba na dreve pochádza z roku 1280 a jej hodnota je okolo šesť miliónov eur. Namaľoval ju totiž Cimabue, známy ako Cenni di Pepo.

Francúzsky odborník na umenie Eric Turquin pre denník Le Figaro uviedol, že preskúmanie diela infračerveným svetlom potvrdilo, že maľbu vytvoril taliansky majster v 13. storočí.

Obraz z kuchyne Francúzky, ktorá si želá zostať v utajení, je súčasťou diela rozdeleného na osem panelov, ktoré zobrazujú mučenie a ukrižovanie Krista. Vystavuje ich Národná galéria v Londýne a Frick Collection v New Yorku.

Konečnú hodnotu obrazu Krista určí dražba, ktorá je podľa denníka Guardian naplánovaná na koniec októbra.

3. Bábätkám a ich matkám pomôžu škatule

V kenských slumoch začali zdravotní pracovníci rozdávať ženám takzvané detské krabice, ktorých obsah je určený ich budúcim potomkom.

Podľa údajov UNICEF z roku 2017 dochádza v subsaharskej Afrike k úmrtiu polovice z celosvetového počtu úmrtí dojčiat na svete. Iniciatíva detských škatúľ má matkám v ich starostlivosti o deti pomôcť a ich smrti predchádzať. Obsahuje napríklad sieťku proti hmyzu, plienky, prikrývku aj lieky. Škatuľu tiež môžu používať ako detskú postieľku.

„Dieťa môže zostať v škatuli, keď upratujem,“ povedala Keňanka Nasibo pre BBC, ktorá priniesla reportáž o detských škatuliach. „Dieťa je v bezpečí, je v tom veľký rozdiel, keď je na posteli alebo v škatuli. Vtedy sa oň nebojím, že spadne.“

Dobrovoľníci rozdali v jednom kenskom slume vyše 1300 detských škatúľ a naučili tiež ženy, ako ich obsah používať.

„Chudobnejšie ženy čelia najhoršej nerovnosti v zdravotnej starostlivosti, predovšetkým materskej a novorodeneckej. A pokúšame sa to napraviť týmito škatuľami. Snažíme sa poskytnúť kvalitnú zdravotnú starostlivosť a aj nevyhnutné veci na starostlivosť o bábätká,“ vysvetlila Lucy Wambui, ktorá prišla s nápadom detských škatúľ. Inšpirovala sa pritom Fínskom, kde takéto škatule financuje a rozdáva štát všetkým budúcim mamičkám už od roku 1930.

4. Zachránil dieťa na ceste po ocenenie

Americký seržant Kenneth O’Brien pôsobí pri špeciálnych jednotkách na americkej leteckej základni Kadena v Japonsku. Americké letectvo mu v auguste oznámilo, že mu udelí špeciálne vyznamenanie. Môže za to jeho práca, v rámci ktorej bol v bezpečnostnom tíme prezidenta Donalda Trumpa počas jeho samitu so severokórejským lídrom Kim Čong-unom. Takisto sa zapojil do akcie na záchranu mládežníckeho futbalového tímu v jaskyni v Thajsku, vytiahol z horiaceho auta človeka v Kórei a v Thajsku zachránil život člena thajského námorníctva, napísal Business Insider.

„Ak niekto potrebuje urobiť niečo nebezpečné, dobrovoľne sa hlásim,“ povedal O’Brien. „Ak niekto potrebuje lídra, dobrovoľne sa hlásim. Stáva sa, že som v správny čas na správnom mieste, a to mi pomôže vyniknúť, pretože hľadám rozhodujúcu prácu a zodpovednosť.“

Pred dvoma týždňami O’Brien cestoval do USA po špeciálne ocenenie za svoje zásluhy, keď na palube lietadla odpadlo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

7 dobrých správ

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie