Denník N

Trumpovo neslušné správanie je súčasťou svetového trendu

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Kedysi sa strany bránili populistom a demagógom a nútili svojich členov, aby dodržiavali isté pravidlá. Lenže strany sú staromódne inštitúcie neschopné v čase podnikateľskej politiky udržať si svoju moc.

Autor je americký novinár a politológ
Článok uverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Či už si myslíte, že ten skutok je hodný impeachmentu, alebo nie, všetci sa môžeme zhodnúť na tom, že to, čo urobil prezident Trump, je hlboko nesprávne. Tlačil na zahraničnú vládu, aby hľadala špinu na jeho politického protivníka. Toto sa veľmi líši od vyšetrovania ruského zasahovania do amerických volieb, ktoré bolo vo svojom jadre o tom, či Trump ako kandidát spolupracoval s Kremľom. V ukrajinskom prípade prezidenta obviňujú, že využil ohromnú moc Spojených štátov – moc, ktorá môže v tejto krajine znamenať rozdiel medzi životom a smrťou – na to, aby slúžila jeho osobným politickým cieľom.

Je smutné, že ide o súčasť vzorca porušovania demokratických noriem a možno aj zákonov. Muellerova správa ukázala, že Trump sa aktívne snažil urýchliť koniec činnosti špeciálneho vyšetrovateľa. Prezident údajne naznačoval, že udelí pardon úradníkom, ktorí by pri presadzovaní jeho imigračnej agendy porušili zákon. Trump opakovane kritizoval vyšetrovacie úrady či (a to je ešte horšie) tlačil na vyšetrovanie svojich politických oponentov. Takisto ignoroval kongresové predvolania a odmietol odovzdať dokumenty vrátane daňových priznaní. A vďaka svojmu postu sa ďalej obohatil. Napáda súdnu moc a médiá, pričom novinárov nazýva „nepriateľmi ľudu“.

Načo sú vôbec voľby?

Trump je zvlášť neslýchaný prípad, ale jeho neslušné správanie je súčasťou širšieho svetového trendu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Komentáre

Teraz najčítanejšie