Denník N

Z jeho bioplastu testujú kefky Curaprox. Potrebujeme zelené energie a materiály, inak sa na Zemi uvaríme, vraví vedec

Pavol Alexy je vedúcim Oddelenia plastov, kaučuku a vlákien na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič
Pavol Alexy je vedúcim Oddelenia plastov, kaučuku a vlákien na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Je antiplastový boom a všetci za všetko vinia plasty. No v skutočnosti treba viniť náš spôsob života. Ak by sme plasty nahradili sklom, papierom či oceľou, odpad zmizne? Nie. Ak do potoka zahodím plastovú fľašu, zahodím ju aj vtedy, ak bude zo skla,“ vraví Pavol Alexy.

O plastoch, bioplastoch, zbere odpadu, zálohovaní PET fliaš a plechoviek či zákaze predaja jednorazových plastových príborov, tanierov či slamiek v EÚ hovoríme s technológom Pavlom Alexym z STU.

Čo je nonoilen?

Bioplast. Názov pozostáva zo slov „non“ a „oil“, čiže ide o plast, ktorý nie je vyrobený z ropných produktov a iných fosílnych zdrojov. Do krátkeho názvu sme nevedeli zakomponovať druhý atribút, ktorým je biorozklad, lebo by to bolo príliš dlhé slovo. Rozklad nonoilenu nemá nepríjemný vedľajší efekt, ktorým je globálne otepľovanie.

Je podobných riešení vo svete viacero?

Podobných produktov je veľa, aj v obchode vám budú ponúkať rozložiteľné tašky a vrecká. Ale v niečom sme predsa len unikátni – iné bioplasty sú buď z obnoviteľných zdrojov, no nerozkladajú sa, alebo sú rozložiteľné, no nie sú z obnoviteľných zdrojov. Väčšinou sú z ropy. Vedľa toho je medzitrieda produktov, ktoré sú rozložiteľné, ale pridáva sa do nich niečo syntetické (sú vyrobené z ropy), aby mali dobré mechanické vlastnosti. Naše know-how spočíva v troch princípoch: využívame polyméry vyrobené len z obnoviteľných zdrojov, bioplast je 100-percentne rozložiteľný a ešte má aj vlastnosti, aké sa od neho očakávajú.

O aké vlastnosti ide?

Pohárik z nášho bioplastu je umývateľný, viacnásobne použiteľný, znesie vriacu vodu, je hygienicky neškodný a rozloží sa v komposte. Do troch mesiacov nám z pohárika zostalo zopár beztvarých kúskov, čo jednoznačne ukázalo, že sa rozkladá. Prvá generácia nášho bioplastu sa rozkladá v priemyselnom komposte, druhá generácia aj v tom domácom pri nižších teplotách. Náš bioplast sa rozkladá aj v kompostéroch, čiže zariadeniach na likvidáciu kuchynských a jedálenských odpadov. Do 14 dní sa rozloží na 70 až 90 percent – záleží na fyzikálnej forme výrobku.

Vďaka čomu má váš bioplast uvedené vlastnosti?

Prvoradým je špeciálne zloženie. Netreba za tým hľadať zázračnú chemikáliu, ide o veci, ktoré sa bežne používajú a niektoré sú dokonca jedlé. Základom prvej generácie sú kyselina polymliečna a polyhydroxybutyrát, v druhej generácii sme navyše pridali aj termoplastický škrob. Nemenej dôležitá je technológia prípravy – ak by som vám dal presný recept, no nevedeli by ste, ako ho zamiešať, dostali by ste nezmyselný materiál. Tretia dôležitá vec sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Rozhovory

Technológie

Veda

Teraz najčítanejšie