Denník N

Sagan skončil v ťažkých podmienkach na MS piaty, prekvapujúcim majstrom sveta sa stal Dán Pedersen

Peter Sagan počas MS 2019. Foto – TASR/Michal Svítok
Peter Sagan počas MS 2019. Foto – TASR/Michal Svítok

Reportéri Denníka N v podcaste Športového newsfiltra hodnotia Petra Sagana aj Mateja Tótha:

Peter Sagan v britskom Harrogate nezískal svoj štvrtý titul majstra sveta.

Sagan sa počas celých pretekov nachádzal v pelotóne, ale majstrom sveta sa z úniku stal Dán Mads Pedersen, ktorý doteraz nikdy nevyhral preteky World Tour.

Pedersen v závere zdolal Taliana Trentina a Švajčiara Künga a získal pre Dánsko vôbec prvý titul majstra sveta. V budúcej sezóne bude jazdiť v dúhovom drese.

Záver pretekov

Sagan v závere ešte zaútočil z pelotónu a do cieľa prišiel na piatom mieste so stratou 43 sekúnd. Okrem troch titulov z rokov 2015 – 2017 je to jeho najlepší výsledok na MS.

Slovenský cyklista nezachytil rozhodujúci päťčlenný únik, v ktorom sa nachádzali všetci traja neskorší medailisti.

„Bolo to niečo vyše 30 km do cieľa, videl som, keď odchádzali, a hovoril som si, že ešte je to dosť ďaleko a ešte sú tu iné krajiny, ktoré by to mali kontrolovať. Nakoniec sa im to podarilo. Celý útok vyprovokoval van der Poel, ktorého nakoniec vyplo. Taká je cyklistika. Nemali sme tím na to, aby sme kontrolovali ten únik, takže ja som už len čakal a pozeral, čo robia Greg van Avermaet, Alexander Kristoff a Michael Matthews. Všetci boli v našej skupine a veril som, že sa to ešte zíde dokopy,“ povedal po pretekoch Sagan.

Výsledky MS 2019

1. Mads Pedersen (Dánsko) – 6:27:28
2. Matteo Trentin (Taliansko) – rovnaký čas
3. Stefan Küng (Švajčiarsko) +0:02
4. Gianni Moscon (Taliansko) +0:17
5. Peter Sagan (Slovensko) +0:43
6. Michael Valgren (Dánsko) +0:45
7. Alexander Kristoff (Nórsko) +1:10
8. Greg Van Avermaet (Belgicko)
9. Gorka Izagirre (Španielsko)
10. Rui Costa (Portugalsko) – rovnaký čas 

Peter Sagan prichádza do cieľa MS. Foto – TASR/Michal Svítok
Peter Sagan v cieli. Foto – TASR/Michal Svítok

Počas celého priebehu pretekov husto pršalo a väčšina cyklistov odstúpila. Do cieľa prišlo iba 46 zo 197 štartujúcich cyklistov.

Priebeh pretekov

 • Pre zlé počasie a vytrvalý dážď organizátori skrátili trať o dve najťažšie stúpania, ale pridali cyklistom o dva okruhy navyše. Preteky namiesto 284,5 kilometra merali 261 kilometrov.
 • Po 35 kilometroch sa vytvoril denný únik, ktorý tvorilo jedenásť cyklistov: Nairo Quintana (Kolumbia), Richard Carapaz (Ekvádor), Primož Roglič (Slovinsko), Jan Polanc (Slovinsko), Magnus Cort Nielsen (Dánsko), Petr Vakoč (Česko), Silvan Dillier (Švajčiarsko), Maciej Bodnar (Poľsko), Jonas Koch (Nemecko), Hugo Houle (Kanada) a Alex Howes (USA). Maximálny náskok úniku bol nad štyri minúty.
 • Pri nájazde do okruhu 125 kilometrov pred cieľom náskok skupiny klesol pod dve minúty, v pelotóne mal bolestivý pád jeden z favoritov Philippe Gilbert (Belgicko), ktorý sa následne nedokázal vrátiť hlavnej skupiny a odstúpil z pretekov.
 • Približne 110 kilometrov pred cieľom pelotón s väčšinou favoritov dostihol únik.
 • Pre veľmi nepriaznivé podmienky postupne odstúpilo množstvo silných cyklistov vrátane obhajcu titulu Alejandra Valverdeho (Španielsko).
 • 67 kilometrov pred cieľom zaútočila dvojica Lawson Craddock (USA) a Stefan Küng (Švajčiarsko). Nevypracovali si väčší náskok, ale vo veľmi okresanom pelotóne sa začalo útočiť.
 • 40 kilometrov pred cieľom na čele jazdila s malým náskokom štvorica Stefan Küng, Mads Pedersen (Dánsko), Gianni Moscon (Taliansko) a Mike Teunissen (Holandsko).
 • 33 kilometrov pred cieľom zaútočil z pelotónu veľký favorit Mathieu van der Poel (Holandsko) spolu Matteom Trentinom (Taliansko), ktorí sa dotiahli na čelo.
 • Tento útok sa ukázal ako rozhodujúci, päťčlenná skupina si vypracovala takmer minútový náskok. 12 kilometrov pred cieľom prekvapujúco stratil kontakt Mathieu van der Poel a vypadol z hry o titul.
 • Kontakt stratil aj unavený Moscon, v šprinte mal byť podľa predpokladov najrýchlejší jeho krajan Trentin, ale prekvapil ho Dán Mads Pedersen.
 • Peter Sagan v závere vyrazil z pelotónu a do cieľa prišiel na piatom mieste, čo je jeho najlepší výsledok, ak nerátame tri tituly z rokov 2015 – 2017. 

Peter Sagan

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie