Denník N

Týždňový newsfilter: Opozícia v posledných dňoch priniesla oveľa menej optimizmu ako polícia

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Matovič nadával na všetkých, Sulík vyhadzoval svojich a Beblavý tlačil na Kisku. 2. Policajti ukončili vyšetrovanie vraždy a potvrdili Ficov hlas. 3. Fico s Dankom sa pri svojich vulgaritách ani nečervenajú.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Viac vlastných problémov ako starostí o krajinu

V uplynulom týždni sme boli svedkami niekoľkých udalostí, ktoré potvrdzujú, že slovenská politika, ako sme ju poznali v posledných rokoch, končí. Nedá sa povedať, že by to boli zmeny k lepšiemu.

Nezhody aj medzi najbližšími. V hlavnej koaličnej strane to trochu pripomína situáciu v SDKÚ z roku 2010. Predseda Smeru Robert Fico síce neochotne, ale predsa len prepustil miesto na čele kandidátky premiérovi a svojmu podpredsedovi Petrovi Pellegrinimu. Ten sa, navyše, pri reforme nemocníc zatiaľ tvári, že straníckeho šéfa ignoruje, kladie si požiadavky na miesta na kandidátke, ale proti Ficovi zatiaľ verejne nevyštartoval. Naopak, keď sa ukázalo, že Ficov hlas z Gorily je Ficov hlas, povedal, že to pre neho nič neznamená.

Richard Sulík sa zase dostal do podobnej situácie ako v roku 2013, keď ho ohrozovala skupina okolo Jozefa Kollára. Predseda robí, čo môže, aby sa zbavil novej vnútrostraníckej opozície. To sa mu podľa všetkého podarí, ale už nielenže nemôže pomýšľať na post lídra opozície, ale momentálne spolu s rebelmi ohrozuje nielen šance vlastnej strany, ale aj už tak dosť ohrozenú možnosť zostavenia vlády bez Smeru.

Igor Matovič, ktorého OĽaNO bolo spolu s SaS sedem rokov hlavným oponentom smeráckych vlád, potvrdil, že v najbližšom čase bude mužom dvoch tvárí. Tá konsenzuálna bude hovoriť o potrebe spájania s Maďarmi (i keď výskum ukazuje, že si to voliči skôr neprajú), s kresťanmi a možno aj s liberálmi, čo čoskoro opustia SaS. Tá konfliktná bude napádať nielen vládnu koalíciu, ale aj PS/Spolu, Za ľudí a KDH, ako to najnovšie Matovič predviedol v rozhovore pre .týždeň alebo pri odmietnutí pozvania od Andreja Kisku.

Šanca na silnejšiu alternatívu. Nezhody sa však v sobotu objavili aj v rámci novej opozície. Strana Za ľudí konečne absolvovala ustanovujúci snem, na ktorom podľa očakávania zvolili za predsedu Kisku. Oveľa menej očakávané bolo, že tam líder Spolu Miroslav Beblavý bez okolkov vyzval nový subjekt k tomu, aby sa pripojil ku koalícii PS/Spolu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie