Denník N

Deti nie sú zodpovedné za vaše pokazené vzťahy, nerobte z nich rukojemníkov

Ilustračné foto - Flickr.com/Martin Garrido
Ilustračné foto – Flickr.com/Martin Garrido

Deti sa dostávajú do rukojemníckej situácie nielen pri rozvodoch, ale napríklad aj pri konfliktoch medzi jedným z rodičov a svokrovcami. Taký prípad sa stal v Oľginej rodine.

Manžel 52-ročnej Oľgy sa už tri roky nerozpráva s jej rodičmi. Nechodí ani na rodinné podujatia Oľginých súrodencov a ich detí, aby tam náhodou nestretol svokrovcov. Takúto situáciu vyvolala vážna hádka, keď svokrovci zaťovi vyčítali, že Oľga je tou v ich domácnosti, kto zarába viac peňazí, pracuje neskoro do noci a napriek tomu na ňu padá ešte aj väčšia časť povinností.

„Je zrejmé, že moji rodičia prekročili hranice, hoci to urobili s dobrým úmyslom. Môj manžel sa tiež odtrhol a vykričal im bez rešpektu pred ich vekom všetko, čo v sebe dusil,“ opisuje Oľga s tým, že vzťahy medzi ním a jej rodičmi neboli nikdy ideálne, ale „všetci sme sa snažili správať ako dospelí ľudia“. Až to jedného dňa prasklo.

Oľge je táto situácia nepríjemná, lebo vyrastala v rodine, kde sa sviatky či narodeniny vždy trávili v širokom kruhu.

„Moji súrodenci, ich partneri a ďalšia rodina sa už ani nepýtajú, kde je manžel. Všetci sú uzrozumení s tým, že nepríde. Ale stávajú sa trápnosti, ako keď sa moja najmenšia neter opýtala asi pred pätnástimi ľuďmi, či som s ujom rozvedená, keď už so mnou nechodí.“

Zle to nesú aj Oľgine deti – 20-ročný syn, o štyri roky mladšia dcéra a ďalší, desaťročný syn. S manželom, s ktorým, ako priznáva, má momentálne komplikovaný vzťah, o tom opakovane hovorila. On ustúpiť nemieni, nemá vraj záujem stretávať sa s ľuďmi, čo bez vyžiadania riešia jeho súkromné záležitosti.

„Chodíme aj do manželskej poradne, kde sme o tom tiež hovorili, ale nikam to nevedie. Jeho pozícia je: ty a deti choďte k tvojim rodičom aj každý deň, ja ti nebránim, ale mňa z toho vynechaj,“ vysvetľuje Oľga. Pripúšťa, že to, čo manželovi vyčítali jej rodičia, považuje za problém aj ona.

Toto sa nerobí

Situácia s manželom sa stala témou v rodinných debatách. Napríklad staršia sestra sa Oľgy pýtala, či sa nechce s manželom rozviesť, lebo aj tak to medzi nimi nie je dobré. Brat jej vyčíta, že rodičia, ktorí majú obaja viac ako 80 rokov, sa trápia a neprospieva im to zdravotne.

Jej najstarší syn jej nedávno povedal, že starý otec s ním mal vážny rozhovor. „Synovi povedal, že jeho otec je hlúpy, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie