Denník N

Technicky zdatný, no bez vízie a vplyvu. Ako dopadlo vypočúvanie Šefčoviča

Maroš Šefčovič na vypočutí v Európskom parlamente. Foto - TASR/AP
Maroš Šefčovič na vypočutí v Európskom parlamente. Foto – TASR/AP

Slovenský kandidát do Európskej komisie má ako prvý za sebou vypočutie v europarlamente.

Bez veľkých ťažkostí, ale aj emócií. Slovenský kandidát na eurokomisára Maroš Šefčovič má ako prvý za sebou trojhodinové „grilovanie“ v Európskom parlamente.

Každý člen Komisie musí pred vymenovaním prejsť vypočutím europoslancov, či je na svoju funkciu vhodným kandidátom.

Prvý problém von der Leyenovej

Vzhľadom na to, že Šefčovič získal portfólio, ktorému sa už venoval, sa nečakala žiadna dráma. Nehrozilo mu ani nič podobné ako kandidátom z Maďarska a Rumunska, ktorých pre konflikt záujmov výbor pre právne záležitosti nepustil na vypočutie.

Nová šéfka Komisie Ursula von der Leyenová si preto už vyžiadala nové mená od vlád v Budapešti aj Bukurešti, ktoré rýchlo ustúpili a nominovali diplomatov.

„Sú v konflikte záujmov a nehodia sa na svoje budúce pozície,“ rozhodol dvakrát za sebou právny výbor o Maďarovi Lászlóovi Trócsányim a Rumunke Rovane Plumbovej.

„Je pre mňa veľmi ťažké komentovať takú čerstvú situáciu, ktorá sa týka mojich dvoch kolegov. Výbor mal však na to plné právo,“ odpovedal Šefčovič, keď sa ho pýtali na prvý problém, s ktorým Komisia narazila v parlamente.

V Šefčovičovom prípade sa konflikt nečakal. Získal post komisára pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad. Dodatok je novinkou, ktorá robí funkciu o niečo zaujímavejšou, aj tak je však považovaná za jednu z najmenej zaujímavých spomedzi 26 komisárskych postov.

Má riešiť vzťahy medzi jednotlivými inštitúciami EÚ.

Štefanec: Začalo sa slabšími váhami

„Aj v pokynoch sme dostali, že sa má začať tými najmenej dôležitými portfóliami,“ povedal europoslanec Ivan Štefanec (KDH) a ukázal nám email od nového šéfa Európskeho parlamentu Davida-Mariu Sassoliho, kde sa odvoláva na rôzne váhy jednotlivých komisárov.

Šefčovič, ktorý je zároveň jedným zo siedmich podpredsedov Komisie, však hovorí, že nie je sklamaný. Na vypočúvaní odpovedal trpezlivo. Miestami na ňom bolo vidno únavu.

Väčšinou sa ho pýtali na to, ako si predstavuje vzťahy medzi Európskou komisiou a parlamentom, keďže práve to má v popise práce.

„Európsky parlament je silnejší a prítomnejšie je aj rozdelenie na proeurópske a antieurópske sily, čo znamená väčší tlak na spoluprácu,“ povedal Šefčovič v rozhovore pre Denník N ešte pred vypočutím.

Ako sa ukázalo pri kandidátoch z Maďarska a Rumunska, europarlament môže zásadne komplikovať Komisii aj Európskej rade ich predstavy o riadení EÚ. A tu by sa mohlo Šefčovičovo na prvý pohľad nezaujímavé portfólio ukázať minimálne ako užitočné.

Europoslanci sa často cítia v úzadí, čo sa naplno prejavilo, keď európski lídri zablokovali systém špicenkandidátov a zabránili tomu, aby sa Nemec Manfred Weber ako kandidát najväčšej ľudoveckej frakcie EPP stal predsedom Komisie.

Šefčovič sa europoslancov snažil upokojiť, že Komisia nebude navrhovať nič, s čím by viac ako polovica parlamentu nesúhlasila. Pýtali sa ho aj na umelú inteligenciu alebo ako chce znižovať byrokraciu. A netradičný poslanec zo skupiny zelených, ktorý vystúpil s kapucňou na hlave, sa ho spýtal, že keďže vie ako komisár pre strategický výhľad predpovedať budúcnosť, aké úspechy bude mať v roku 2024.

„Výhľad nie je veštenie z krištáľovej gule,“ odpovedal mu Šefčovič s tým, že mu ide o to, aby sa z EÚ stal dominantný globálny hráč.

Dvojtvárnosť slovenského komisára

Jediný napätý moment prišiel, keď sa k otázke dostal slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (PS/Spolu).

Šefčovičovi vytkol jeho dvojtvárnosť, keď sa v Komisii zastával rodovej rovnosti a ako kandidát na slovenského prezidenta sa vyslovil proti ratifikácii Istanbulského dohovoru, ktorý rieši násilie na ženách a rodové nerovnosti.

Na jeho otázku Šefčovič neodpovedal priamo.

„Musím povedať, že táto otázka sa ma veľmi osobne dotýka ako otca dvoch dcér. Je pre mňa neprijateľné, aby sa moje dcéry mali horšie než môj syn len preto, že sa narodili ako dievčatá,“ reagoval Šefčovič, ktorému divný obrat z progresívneho eurosocialistu na populistického konzervatívca vytkol počas kampane aj Financial Times.

Potom už vypočúvanie prebehlo bez väčšej kontroverzie. To, že nominácia Šefčoviča by mala byť viac-menej formalita, medzi riadkami vyplynulo aj zo slov odchádzajúceho predsedu parlamentu Antonia Tajaniho.

„Odpovedali ste poctivo na všetky otázky, želám vám, aby ste čo najlepšie robili svoju prácu,“ povedal a poprosil ho, aby hlavne novým členom Komisie vysvetlil, aké dôležité sú dobré vzťahy medzi Komisiou a Európskym parlamentom.

„Bol to taký štandardný výkon,“ zhodnotil Šefčovičove vystúpenie Štefanec. Podľa Bilčíka je dobrým kandidátom, ale chýbala mu vízia. „Ešte však bude mať šancu ju ukázať,“ dodal. Jeho frakcia EPP Šefčoviča vyzvala, aby ukázal jasný kalendár, ako chce búrať byrokraciu a priblížiť inštitúcie viac k občanom.

Šefčovičovi Bilčík tiež vytkol, že vo svojom životopise vynechal, že bol v druhom kole prezidentskej kampane financovaný Smerom, ako aj to, že sa na Slovensku prezentoval inými hodnotami ako v Bruseli.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Maroš Šefčovič

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie