Denník N

Rušia vás upozornenia v smartfóne? Zistili, ako ich nastaviť tak, aby ste mali menej stresu a boli ste produktívnejší

Ilustračné foto – Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Úplne si vypnúť notifikácie v mobile nefunguje.

Američania trávia pri smartfónoch tri až päť hodín denne a každý deň sa obrazovky mobilného zariadenia dotknú viac ako 2600-krát. Niet divu, že skoro polovica z nich sa vyjadrila, že bez smartfónu „si nedokáže predstaviť život“.

Dáta zo Spojeného kráľovstva zase ukázali, že Briti kontrolujú svoj smartfón každých 12 minút.

Smartfóny sa stali trvalou súčasťou našich životov, čo priznal aj Najvyšší súd Spojených štátov amerických, keď v prípade Riley verzus Kalifornia z roku 2014 napísal, že „návštevník z Marsu by si mohol myslieť, že (smartfóny) sú dôležitou súčasťou ľudskej anatómie“.

Vďaka masívnemu rozšíreniu smartfónov sa notifikácie, ktoré nás upozorňujú na nový obsah, stali za menej ako desaťročie jednou z najrozšírenejších ľudských skúseností, píšu autori štúdie, ktorá nedávno vyšla online v časopise Computers in Human Behavior. Jedným zo spoluautorov článku je aj svetoznámy behaviorálny ekonóm Dan Ariely z Duke University, Denník N sa s vedcom rozprával minulý rok.

„Ľudia dostanú v priemere 60 notifikácií denne. Je pravdepodobné, že počas čítania tohto článku dostanete v smartfóne notifikáciu,“ píšu autori v novej štúdii.

Závislosť

Vedci hovoria, že notifikácie samy osebe nie sú zlé ani dobré – sú užitočné, keď nás upozornia na dohodnuté stretnutie či narodeniny priateľa, no ich nevýhodou je, že „narúšajú prebiehajúce aktivity“.

„Notifikácie ako také nie sú problém. Problémom je to,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Technológie

Veda

Teraz najčítanejšie