Denník N

Mika: Vždy som bol napravo. S Kaliňákom si tykám, ale s ľuďmi zo Smeru v kontakte nie som

Václav Mika. Foto N – Vladimír Šimíček
Václav Mika. Foto N – Vladimír Šimíček

Bývalý riaditeľ RTVS sa považuje za praktizujúceho kresťana s konzervatívnejšími názormi, no kandiduje za liberálnu SaS.

Václav Mika (56) je bývalý riaditeľ Rádia Expres, televízie Markíza aj RTVS. Vlani neuspel v primátorských voľbách v Bratislave, získal však takmer 23 percent hlasov. Teraz kandiduje ako nestraník za SaS v parlamentných voľbách. V rozhovore hovorí:

  • prečo si na vstup do politiky vybral SaS a s kým ešte rokoval,
  • či Sulíkovi neprekážali jeho známosti z biznisu a fotky s Kočnerom aj s Výbohom,
  • či chce byť ministrom kultúry a čomu sa chce v politike venovať,
  • prečo už nepresadzuje zvýšenie koncesií a vie si predstaviť ich zrušenie,
  • aj ako sa ako konzervatívnejší človek chce vnútorne vyrovnať s liberálnym programom SaS.

Je to už takmer rok, čo ste neuspeli v primátorských voľbách v Bratislave. Čo ste medzitým robili?

Venoval som sa rodine, pracovným veciam, ktoré by dobiehali, a pozorne som sledoval verejný priestor. Ten rok mi pomohol aj pri rozhodovaní, či kandidovať v parlamentných voľbách.

Keď ste ohlasovali kandidatúru na bratislavského primátora, povedali ste: „Ak sa bavíme o verejnej funkcii, vždy som uvažoval iba o meste (…) Dostal som lekciu parlamentnej demokracie, bol som jej priamym aktérom. Kto sa nepoučí raz, nepoučí sa nikdy.“ Teraz do parlamentnej politiky vstupujete. Takže ste sa nakoniec nepoučili?

Nikdy nehovor nikdy. Už vtedy sa ma novinári pýtali na veľkú politiku, prichádzali otázky na Andreja Kisku a podobne. Medzi ohlásením kampane a jej koncom ubehol čas, ktorý mi dal lekciu v tom, čo je možné zmeniť a ako. Prišiel som k názoru, ktorý asi nikoho neprekvapí, teda, že ak chcete niečo zmeniť či riadiť, musíte to urobiť prostredníctvom politiky.

Prečo SaS a nie niekto iný?

Na to sa odpovedá jednoduchšie. Preto, lebo prienikov je viac ako inde. V prvom rade, rodinným backgroundom aj svojím nastavením som bol vždy viac napravo. Polohu ľavičiara by mi asi nikto neuveril, nebol by som v nej autentický. Po druhé, SaS je strana, ktorá si k sebe volá odborníkov a profesionálov, aj takých, ktorí nemusia mať na všetko rovnaké názory ako zvyšok strany. Napriek tomu sa SaS o takýchto ľudí uchádza. A po tretie, dôvodom je aj to, že Richarda Sulíka poznám dlho.

Ako dlho?

On dnes povedal, že pätnásť rokov, ja si myslím, že je to ešte o niečo viac. Stretli sme sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

SaS

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie